19 Eylül 2021 Pazar   

Muhammed SANCAKTAR / Türkiye Bosna Sancak Kül. ve Yrd. Der. Bşk. / Geniş Açı

MİLLİ EGEMENLİK VE ALLAH’A KULLUK...

 

KIYMETLİ dostlar; içinde bulunduğumuz nisan ayı İslam alemi için çok önemli bir aydır. Dinimizin 5 şartından biri olan orucun tutulduğu Ramazan ayı, içinde bulunduğumuz bu ayda başlıyor. Oruç, müslümanlar için çok önemli bir ibadettir. Ramazan ayı da  hem içinde oruç ibadetinin bulunması, hem Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olan Kadir Gecesini ihtiva etmesi hasebiyle büyük öneme sahiptir.
Kıymetli dostlar; orucun manevi ve sosyal bir çok faydası bulunmaktadır. Yiyecek bir lokma ekmek dahi bulamadığı için günlerce aç kalan insanların halini anlamak, onlarla empati kurmak ve bu empatinin sonucunda onlara yardım elimizi uzatmak açısından oldukça önemlidir. Yani sosyal sorumluluğun, dini sorumluluğun, vicdani ve insani sorumluluğun yerine geririlmesi için önemli bir fırsattır. Bu nedenle bu ayda fitre verilmesi vacip kılınmıştır. Zekatın da bu ayda fakirlere verilmesi önemle tavsiye edilmiştir.
Oruç, aynı zamanda Allah’a tam teslimiyettir. Bir insanı Allah’tan başka hiç bir güç 14-15 saat hiç bir şey yemeden, içmeden durduramaz. Müslümanlar bunu sadece Allah’ın emri olduğu için, Allah rızası için yapmaktadır. Oruç ibadeti, içinde hiç bir riya barındırmayan bir ibadettir. Bir insan ya oruçludur, ya da değildir. Gösteriş için oruç tutmak imkansız bir şeydir. Ne mutlu bizlere ki böyle mükemmel bir dinimiz ve böyle muazzam bir ibadetimiz var. Ramazan ayına girmenin sevincini ve coşkusunu yaşarken, içimizi burkan tek şey, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da pandeminin etkisi altında olmamızdır. İftar sofralarımızda yeteri kadar dostlarımızı ağırlayamamanın, iftar davetleri yapamamanın hüznü içerisindeyiz. Ama bugünlerin de geçeceğine ve yine o eski coşkulu ramazanlara kavuşacağımıza olan inancımız tamdır.
Bu yılki Nisan ayının bir diğer özelliği de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını ihtiva etmesidir.
Bu nedenle Milletimiz için 2021 yılı nisan ayı iki kat önem arz etmektedir. Yedi düvel,yetmişiki millete meydan okuyarak aziz vatanımızı işgalcilerden temizledikten sonra Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açmıştır.
Tekbirler, dualar ve büyük bir coşkuyla yapılan açılışta, Atatürk “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” demiştir. Bu söz aynı zamanda Allah’tan başka hiç bir kimseye kulluk yapılmayacağının, kula kulluğun zinhar yasaklandığı dinimizin insana verdiği değer açısından son derece önemlidir. Atatürk bu günü geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan etmiştir. Daha sonra tüm dünya çocuklarını da kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Çocuklara bayram armağan eden ve çocuk bayramı kutlayan tek devlet Türkiye Cumhuriyeti, tek Millet ise Türk Milletidir. Bu da bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır.
Nisan ayında Allah’a kulluk görevimizin en üst mertebesini ifa edeceğimiz Ramazan ayı ve Allah’tan başka hiç bir kişi, kurum ve zümreye kulluk etmeyeceğimizi tüm dünyaya ilan ettiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlayacağız. Bu nedenle çok mutluyuz.
Ramazan ayının tüm islam alemine ve milletimize hayırlı olmasını, sağlık, huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının tüm Milletimize ve özellikle çocuklarımız başta olmak üzere tüm dünya çocuklarına kutlu olmasını diliyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.
Covid-19 illetinin bir an evvel yok olmasını, sağlıklı ve huzurlu günlere kavuşmayı Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Kalın sağlıcakla...

Tarih: 09 Nisan 2021 Cuma    Hit: 2762
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol