27 Şubat 2021 Cumartesi   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

MARADONA

 

DİEGO Armando Maradona, orta saha (oyun kurucu) mevkiinde forma giymiş, dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olarak kabul edilen, dünyaca ünlü Arjantinli futbolcudur. Tam bir efsanedir ve o Tanrı'nın Elidir.!
Kulüp takımlarında oynadığı 590 maçta 308 gol atmıştır. Napoli'yi şampiyon yapıp Napoli taraftarı tarafından bir efsane olarak hatırlanır.
Yeni doğan çoçuktan tutun da, futbolun kenarından kıyısından geçen herkesin ismini duyduğu anda heyecanladığı, herkes tarafından sevilen ve takdir edilen büyük futbolcu. Barcelona’ya transfer olduğunda en yüksek ücret, Barcelona’dan da Napoli’ye geçtiğinde yine  en yüksek transfer rekorunu kırmıştır.
1986 Dünya Kupası’nda Batı Almanya’yı 3-2 mağlup edip kupaya uzanmışlardı.O maçta altın top ödülü kazanmıştır. İngiltere Futbol takımının 8 futbolcusunu ip gibi sıraya dizmiştir. Hala o gol TV ekranlarında sık sık gösterilmektedir. Bu gol yüzyılın golü olarak kayıtlara geçmiştir. Özellikle ‘tanrının eli golü’ sadece Maradona’ya ait olsa da tüm dünyada o kadar beğenilmiş ki bugün dahi herkes tarafından iyi ki atılmış denmiştir. Hiç bir zaman yadırganmamış ve elle atılmasına rağmen saygı görmüştür. Aslında o gol değil, Maradona’yı sevenler o kadar çok ki hiç kimse bugün dahi o gol için olumsuz bir yazı yazmamıştır.
Niye mi artık Maradona yok…!
(Toprağı bol olsun) Sizlere futbol hayatı  iyi bir futbolcu, zeki, çalışkan ve bir topu alırken hatta ısınma hareketlerinde dahi dans eden adam… Diego Maradona çok farklı bir kişilik. Sahaya sadece kazanmak için çıkardı. Asla kaybetmeyi sevmeyen bir futbolcuydu. Tüm dünya Maradona’nın ölümüyle sarsıldı. 25 Kasım 2020’ de basında ve dünyada en çok konuşulan gün olarak tarihe geçti. Sevenlerinin Arjintin’de yaptığı anma törenleri inanılır gibi değil. Göz yaşları içinde saygılarını dile getirdiler. Sıranın sonu belli değildi. Nasıl bu kadar çok sevildi? Ne yaptı?
Tüm dünyaya futbolcunun sevilmesini ve kazanmak için kaybetmenin de var olduğunu gösterdi. Ama inanın ki Maradona kaybetmeyi hiç mi hiç sevmezdi. Hatta bir Almanya finalinin sonunda küçük bir çocuk gibi ağlamıştır.
UEFA, Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi’nin son maçlarında Maradona için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.
Maradona’yı anlatmak için sayfalarca yazılar yazılıp çizilecek, o her zaman futbolseverlerin kalbinde olacak… Armando Diego Maradona…

Tarih: 12 Aralık 2020 Cumartesi    Hit: 4619
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol