15 Ekim 2021 Cuma   

Av. Ali Kahraman / Avukat / Hukukçu Gözüyle /

MANKURTLAŞMIŞ BİR TOPLUMA (DÜNYAYA) DOĞRU

 

RAHMETLİ Kırgız Edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un ‘Gün Olur Asra Bedel’ romanında hikayeleştirdiği Mankurtlaşma üzerine bir kaç kelam etmek istiyorum. Çünkü dün Çinlilerin (Cungcang) özellikle Türklere uyguladığı asimetrik bir işkence sonucunda İnsan  Ruhunu ele geçirdikleri ve Mankurtlaştırdıkları bir sistem bugün de başka usullerle yine insanlığı Mankurtlaştırmaktadır..
Aytmatov romanında Mankurtlaştırmayı şöyle ifade eder;
“Sarı Özek’i işgal eden düşmanlar tutsaklara korkunç işkenceler yaparlarmış. İnsanın hafızasını yitirmesine, deli olmasına yol açan bir işkence usulleri varmış. Önce esirin başını kazır, saçları tek tek kökünden çıkarırlarmış. Bunu yaparken usta bir kasap oracıkta bir deveyi yatırıp keser, derisini yüzermiş. Sonra bu deriyi parçalara ayırır, taze taze esirin kan içinde olan kazınmış başına sımsıkı sararlarmış. Böyle bir işkenceye maruz kalan tutsak ya acılar içinde kıvranarak ölür, ya da hafızasını tamamen yitiren, ölünceye kadar geçmişini hatırlamayan bir ‘Mankurt’, yani geçmişini bilmeyen bir köle olurmuş. Bir ‘Mankurt’ kim olduğunu, hangi soydan, hangi kabileden geldiğini, anasını babasını bilmezmiş. İnsan olduğunun bile farkında değilmiş.
Usta yazar Mankurtlaşma ile ilgili kendisine sorulan soruya şu şekilde cevap vermiştir;
“Bildiğiniz gibi bu ‘Mankurt’ efsanesini bir romanımda anlattım; ama laf olsun diye değil, bugünkü siyasi hayatla bağdaştırarak… Eskiden aslını unutmuş, robotlaştırılmış insanlara ‘Mankurt’ denirdi. Bugün de aynı şekilde duygusuzlaştırılmış kökünden koparılmış, neyi niçin yaptığını bilmeyen ve kendisine verilen emirleri hiç düşünmeden uygulayan insanlar da bir çeşit ‘Mankurt’tur. Türki Cumhuriyetlerinde hâlâ ‘Mankurtların’ bulunup bulunmadığına gelince: vardır şüphesiz. Ama ne kadar olduklarını kestirmek pek kolay değil.”
Dünya sistemi (Kapitalizm) sadece Türki Cumhuriyetlerdeki insanları değil, insanlığı hatta Devletleri Mankurtlaştırma peşine düşmüş gibi…
Günümüzde bireylerin ve toplumların Mankurtlaştırılmasında ateş suyu etkisine sebep olan nedenler şu şekilde sıralanmıştır:
1-Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı
2-Kültürsüzleştirmek
3-Cinselliğin yozlaştırılması
4-Akli bilgiden uzaklaştırma
5-Tarihi çarpıtmak
6-Kızılelmasız/Ütopyasız bırakma
7-İnsanı yalnızlaştırmak
Yukarıda belirttiğimiz mahzurları ortadan kaldırmak ve üzerimizdeki baskıyı gidermek için sığındığımız Din Adamları, Sivil Toplum Kuruluşları, Akademisyenler, Siyasi Partiler, Diyanet gibi yapılar da bizi farklı yönlerden  Mankurtlaştırmanın peşindeler. İnsanlığın en çaresiz olduğu günleri yaşıyoruz maalesef.
Yeni bir Peygamber gelmeyecek, Gandi yok, Ömer yok, Şairler çekildi şehirlerin yamacından. Ebabil Kuşları da uçmuyor semalarımızda…

Tarih: 15 Eylül 2021 Çarşamba    Hit: 1000
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol