25 Ekim 2020 Pazar   

Ömer BERK / Genç Bakış / Tarihçi / Yazar

KORONAVİRÜS İLE İMTİHANIMIZ

 

BİLİYORSUNUZ ki  Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve adına ‘’koronavirüs’’ denilen bir salgın dolayısıyla dünya tarihinin en büyük imtihanlarından birisini vermektedir. 
Koronavirüs ile birlikte gelen pandemi sürecinden dolayı, belki ömrümüzde hiç göremeyeceğimiz ilginç ve zor süreçlerden geçiyoruz. Bu süre içerisinde kutsal mabetlerimiz olan camiler dahil pek çok sosyal alana kısıtlama geldi. Öyledir ki dünya genelinde virüsle mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalardan dolayı, “küreselleşmenin” en önemli sac ayaklarından birisi olan “sosyal mobilizasyon”un  yavaşlamasından dolayı küreselleşme süreci kısa bir süreliğine durmuştur.  
Aralık 2019’da virüsün Çin’de bir hayvan pazarından çıktığı ilk andan sonraki süreçlerde devletlerin çeşitli atılımları dolayısıyla virüs yok edilemese de, önü kısmen alınabilmiştir. Türkiye’de bundan dolayı  1 Haziran 2020 tarihi itibari ile “kontrollü normalleşme” adı altında yeni  bir süreç  başlamış, getirilen pek çok kısıtlama kaldırılmıştır. Koronavirüs ile ilgili şahsi fikrimi belirtmem gerekirse, bu sadece bir hastalık değil bir savaştır. Öyle bir savaş ki her gün dünya genelinde binlerce insanın öldüğü milyonlarca insanın ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı büyük bir savaştır. O yüzden içinde bulunduğumuz bu savaşta en ufak hataların bile menfi anlamda çok muazzam ve geri döndürülemez  sonuçları olmaktadır. Ancak buna rağmen dünya genelinde milyonlarca insanın bu savaşın ne kadar tehlikeli ve büyük olduğunu anlamamış olması dünyanın geleceğini çok büyük tehlikeye atmakla birlikte, içinde bulunduğumuz bu savaşın seyrini çok daha tehlikeli noktalara götürmektedir. 
Üzülerek belirtirim ki ülkemizde de pek çok tedbirsizlikler virüs karşısında edinilen bütün kazanımları tehlikeye atmaktadır. Öyledir ki koronavirüs testi pozitif çıkmış ve karantinada olması gereken pek çok insanın karantinada olmamakla birlikte insanlarla temas ettiğine dair haberler gelmektedir. Aynı zamanda resmi makamlarca ısrarla vurgulanan maske ve sosyal mesafe gibi tedbirlerin önemli oranda ihlal edildiğine dair haberler de gelmektedir. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki dünya genelinde bu virüse nihai bir zafer kazanıldığı ilan edilmediği sürece hepimiz büyük tehlike altında olmaya devam edeceğiz. Önlemlerden uzaklaştığımız sürece bunun zararı sadece kendimize olmayacak. Bizim tedbirsizliğimiz insanlarımızı ve ülkemizi de menfi etkileyecektir. Bu savaşın tehlikelerini kendimiz için bertaraf etmenin en iyi yolu söylenen tüm önlemlere sıkı sıkıya sarılmaktır. Bu savaşı kazanmanın en önemli yolu gök kubbenin altında yaşayan bütün insanların ne kadar büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu anlayıp, bu hastalığa karşı kendi savaşını başlatmasıdır.

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba    Hit: 5700
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol