25 Ekim 2020 Pazar   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

KORONA BELASI VE KULÜPLERİMİZ

 

FUTBOL sezonu başladı. Kulüpler bir taraftan hazırlıklar, transferler bir taraftan maçlar derken zorlu bir süreçle karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz sezon Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarında Kovid-19 nedeniyle müsabakalara ara verilmişti. Son 6-7 hafta maçlar seyirsiz oynandı. Son sezon Başakşehir’in şampiyonluğuyla neticelendi. Gözlenen şu ki seyirci olmadan seyir zevkinin olmadığı bir sezon kapanışı yaşandı. Malum şartlar nedeniyle kurallara uymamız gerekti.
Kısa bir aradan sonra sezon hazırlıklarına başlandı. Bu arayı kulupler doğru değerlendirebildiler mi? İstedikleri transferleri yapabildiler mi?  Bütçelerini ayarlayabildiler mi?
Başta büyük kulupler olmak üzere bütçe oluşturmakta ve transfer yapmakta oldukça zorlandılar. Bankalarla yapılandırma yapanlar oldu. Borçlarını erteleyenler oldu veya elindeki mevcut kadroyu koruyanlar yenilik getiremeyenler oldu. 
Şimdi kulüpler ne yapmalıdır? Öncelikle düşünebiliyor musunuz lisans çıkartamayacak durumda bütçesi sıkıntılır kulüplerimiz mevcut. İnanmayacaksınız ama neredeyse hepsi. Burada Kovid-19 başrolde. Kimsenin aklına gelmezdi ki maçlar oynanacak ama ana gelir taraftar giremeyecek. Elli binleri bulan büyük takımların otuz binleri bulan Anadolu takımlarının maçlarının seyirciz oynanması kulüpleri oldukça zor durumda bıraktı.Yönetim kurulları gerçekten doğru kararlar vermeli. Bu zor dönemi yönetimiyle, taraftarıyla, futbolcusuyla bir olup fedakarlık yapmaları gerekecek.
Nasıl mı? Herkes zor durumda. Burdan bir çıkış noktası bulmak lazım. Bir kere herkes şapkasını eline almalı durumunu değerlendirmeli sonuçta ayağını yorganına göre uzatmalı. Bence ön planda Türkiye Futbol Federasyonu tüm kulüplere maddi manevi destek sağlamalı ama daha çok maddi. Lisanslar bu sene ücretsiz, vergisi veya vergisi düşük olabilir. Maçların oynandığı stadyum kiraları ve diğer masrafları ücretsiz veya indirimli olmalıdır. Ayrıca futbolcu SGK larını ödeyebilir. Bu alternatifleri çoğaltabiliriz. Seyircisiz ve gelirsiz kalan kulüpler neler yapmalıdır? Taraftarını kulübe çekmelidir. Bir kereye mahsus gerçek taraftar sanki kombine almış gibi kombin almalıdır. Kulüplerin internet sitelerinden taraftar keni durumların el verdiğince destek olmalıdır. Kulüplerde boş yere transfer yapmamalıdır. Kesinlikle bir bütçe planlama kontrol mekanizması olmalı. Yönetim kurulu kulüp taraftar bir olup bu zor dönemden çıkarak futbol sezonun keyfini çıkarmalı. Sonuçta bir sampiyon olacak. 
Bu arada taraftar takımlarının formalarını alarak takımlarına katkıda bulunabilirler. Büyük şirketlerimizde takımlarımıza reklam vererek bütçelerine destek olurlar. Tüm takımlarımıza tam destek zamanı. Onları yalnız bırakmayalım cünkü futbolun olmadığı şu kısa arada bile futbol özlemimiz arttı. Daha da artmaması için alınan tüm önlemlere uyalım uymayanları uyaralım. Her gün basında çıkan Kovid-19 ile ilgili yapılan açıklamlara can kulağıyla dinleyelim riayet edelim. Özellikle maskesiz ortamlarda bulunmayalım. Bu zor dönemi hep beraber şartlara uyarak Allah’ın izniyle atlatalım ve seyircili statların dolmasını dört gözle bekleyelim. Pandemi süreci biran önce bitsin biz taraftar olarak takımlarımıza kavuşalım. Kalın sağlıcakla!

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba    Hit: 5703
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol