25 Ekim 2020 Pazar   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

KONUT SEKTÖRÜNDE SON DURUM

 

DÜNYADA yaşanan COVİD 19 virüsün tüm sektörlere olduğu gibi inşaat sektöründe olumsuz etkileri olduğu aşikardır. Devletimizin inşaat sektörünün önünü açmak için atmış olduğu olumlu adımları inşaat sektöründe geçici de olsa bir rahatlamaya yol açmıştır. Fakat açıklanan 0,64 konut kredi oranlarının yıl sonuna kadar devam etmesi sektör açısından çok önem arzetmektedir. Malum bu dönemde piyasaların yukarı yönlü oynak olmasından dolayı DOLAR kurunun tırmanması inşaat sektörünün maliyetlerini git gide zor ve çıkılmaz hale getirmiştir.
“Başımı sokacak evim olsun” umuduyla konut fiyatı soranların çıkan fahiş rakamlar yüzünden alım gücü azalmış, konut, yatırım, aracı olmaktan çıkmış ancak ve ancak kiraların yüksek olmasından dolayı insanları konut almaya zorlayan bir sistem haline gelmiştir. Malesef dolar bazlı olmayan bazı inşaat malzemelerini de üreten firmalar yükselen kuru fırsat bilip dolar endeksli zamlar yapmıştır. Bu gibi olaylar devletimizin daha baskın bir şekilde takip etmesi gerekmektedir. 
Geçici adımların konut piyasasına can suyu olmaktan başka bir yere gitmeyeceği aşikardır. 
Kat maliklerinin yaşadığı ortak kullanım alanlarındaki sorunlar için yönetim planından birkaç madde paylaşmak isterim.
MADDE:6-Kat malikleri kat mülkiyeti kanunun ve şözleşmelerle yönetim planındaki hükümleri saklı kalmak şartıyla kendilerine ait bağımsız bölümler üzerinde medeni kanunun maliklere tanıdığı bütün hak ve yetkilere sahiptirler. Bir blokta bulunanların muvafakatı alındığı taktirde o blokta hissedarların izni alınmaksızın tamir ve onarım yapılabilir.
MADDE:7-Kat malikleri ana taşınmazın bütün ortak yerlerine medeni kanunun müşterek mülkiyeti düzenleyen hükümlerine göre malik olurlar ve bu yerlerden kanun sözleşme ve yönetim planı hükümlerine göre faydalanma hakkına sahiptirler.
MADDE:8-Kat malikleri ortak yerlerin bakım ve temizliğine, korunmasına itina göstermeye ve ana taşınmazın güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. Bütün kat maliklerinin rızası alınmadıkça ortak yerlerde inşaat onarım ve tesisler ile değişik renkte dış badana ve boya yaptıramazlar. Tavan, taban ve duvar ile birlikte bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerde bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana yapıya zarar vermeyecek onarım ve tadilat yapabilirler. Ana yapının ön cephesindeki bahçe kısmı otopark olarak kullanılabilir. Ancak otopark yeri kirletilmez ve diğer kat malikleri ile bağımsız bölümlerde oturanlarla bunlardan faydalanlara zarar verecek şekilde kullanılamaz.
MADDE:9-Bağımsız bölümleri ile eklenti ve ortak bölümlerde patlayıcı ve pis kokulu maddeler bulunduramazlar ve diğer kat maliklerini rahatsız edecek şekilde sarsıntı yapmak koku, duman, toz, çıkarmak gibi hareketlerden kaçınmak zorundadır. Koridor, merdiven ve sahanlıklarda çöp tenekesi, ayakkabılık, bisiklet, motorsiklet, çocuk arabaları, halı, vb. eşyalar devamlı olarak bulunduramazlar.
GÜÇLÜ TÜRKİYE GÜÇLÜ DEVLET OLABİLMEK DİLEĞİYLE. KALIN SAĞLICAKLA...

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba    Hit: 7229
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol