05 Nisan 2020 Pazar   

KAZAK GİY, KOMBİYİ KIS

KAZAK GİY, KOMBİYİ KIS
 

BATİAD’ın öncülüğünde Bayrampaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kutlanan “Dünya Kazak Günü”nde iklim değişikliği ve enerji tasarrufuna dikkat çekildi.

Bayrampaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Konferans Salonu’nda okul müdürü Ömer Çalışkan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İş İnsanları Derneği (BATİAD) Başkanı Bekir Taner Ateş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Modacı Niyazi Erdoğan ile İsmetpaşa Mahalle Muhtarı Semih Çelebi’nin yanı sıra öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ÇALIŞKAN: BATİAD BAŞKANI ATEŞ’E TEŞEKKÜR EDERİM
Programın açılış konuşmasını yapan Bayrampaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ömer Çalışkan, okuldaBilişim Teknolojileri’,Çocuk Gelişimi ve Eğitim’,Grafik ve Fotoğraf’,Moda ve Tasarım’ bölümlerinde 780 öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Son yıllarda okul-sanayi iş birliği kapsamında okul-sektör iş birliğini geliştirmek, mesleki eğitimde kaliteyi artırmak, mesleki eğitimin altyapısını güçlendirmek, mezun öğrencilerimizin istihdamını kolaylaştırmak, öğretmenlerin ve sektörde çalışanların mesleki bilgi ve becerilerini güncellemek amacıyla işletmelerin bulundukları yerlerde faaliyet gösteren okullarla çeşitli protokoller imzalanması sağlanmaktadır. Bizim okulumuzun mesleki altyapısını güçlendirmek ve öğrencilerimizin nitelikli bir meslek erbabı olabilmelerini sağlamak adına 2016 yılından bu yana Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İş İnsanları Derneği ile yapılan kıymetli bir protokolümüz bulunmaktadır. Her yıl sonu yapılan defilelerimiz, 2017 yılından bu yana BATİAD desteğiyle profesyonel bir düzeye taşınmıştır. Bu tip etkinlikler okulumuzun bölgemizdeki tanınırlığını artırmaktadır. İnşallah mezun öğrencilerimizin sektör bazında istihdamının profesyonelce sağlanması durumunda mesleki eğitime ilgi artacaktır. Böyle bir durumda ülkemizin üretim gücü gelişecektir. Her fırsatta okulumuzu gerek maddi gerekse manevi olarak destekleyen BATİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Taner Ateş’e okulumuz adına teşekkür ederim.  

YENİYOL: GELECEĞİN MODACILARI FIRSATTAN İSTİFADE ETMELİ
Okul Müdürü Ömer Çalışkan’ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, Milli Eğitim Bakanlığı’nca son 15-20 yıldır mesleki teknik eğitim alanındaki işleyişlerin bir çerçeve etrafında yukarıdan aşağıya doğru çok makul bir şekilde teşvik edilerek yapıldığını belirterek, geleceğin modacılarının bu fırsattan istifade etmesi gerektiğini söyledi.

ERDOĞAN: EĞİTİMLİ TOPLUMUN TEMELİ, EĞİTİMLİ KADINLARDAN GEÇER
Eğitimli bir toplumun temeli, eğitimli kadınlardan geçer misyonuyla BATİAD ile beraber başlattıkları yolculuklarının üçüncü senesinde olduklarını aktaran Modacı Niyazi Erdoğan, bu yıl defileyi nisan ayında yapacaklarını duyurdu.

ATEŞ: KAZAK GİYEREK ÜLKE EKONOMİSİNE 3-4 MİLYAR DOLAR KATKIDA BULUNUN
Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından iklim değişikliğiyle mücadele konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan “Ulusal Kazak Günü”nün 2010 yılından beri şubat ayında kutlandığını hatırlatan BATİAD Başkanı Bekir Taner Ateş,İklim değişikliğiyle mücadelede sadece büyük yatırımların değil, küçük değişikliklerin de önemli bir rolü var. Evimizde ya da ofisimizde yapabileceğimiz ufak değişiklikler enerji tüketimine anlamlı bir katkı sağlayabilir.” dedi. 

Türkiye’de enerji tüketiminin yüzde 60’ının ısınmada kullanıldığının altını çizen Ateş,Bu konuda kazanacağımız yeni alışkanlıklar hem iklim değişikliğiyle ilgili mücadeleye hem de bütçemize katkı sağlayabilir. Kombinin derecesini düşürmek için biraz motivasyona ihtiyacımız varsa kazak günü fikri hoşunuza gidebilir. Dünyaya ve çevreye yapılabilecek en güzel yardım enerji tasarrufudur. Önce bir kazak giyip kaloriferin derecesini kısarak hem kendi bütçemize hem de ülke ekonomisine katkıda bulunabiliriz. Sadece bir kazak giyerek yüzde 20 enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Kazak giyerek ve kombiyi iki derece düşürerek ülkemize vereceğimiz katkı 3-4 milyar dolardır.” diye konuştu. 

2019 yılında 310 milyon adet triko üretiminin ihraç edildiğini kaydeden Ateş, 115 ton tutan bu ihracatın ülkeye 2 milyar dolar döviz kazandırdığını aktardı.
BATİAD olarak küresel iklim değişikliğine dikkati çekmek istediklerini belirten Ateş,
Doğayı kurtarmak bizim elimizde seyirci kalmayıp harekete geçme zamanı.” dedi.

AYDINER: İTALYA’YA GİTMEYE GEREK YOK BAYRAMPAŞA’DA GELECEĞİN MODACILARI ÜRETİYOR

Moda ve Tasarım Bölümü’nde Bayrampaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bir numara olduğunu söyleyen Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner,
El emeği, göz nuru ve alın teriyle üretmiş olduğunuz giysileri düzenlediğiniz defilelerde görme imkânı buluyoruz. Bu çalışmalarınızda dolayı sizleri yürekten kutluyorum. İtalya’ya gitmeye gerek yok burada Bayrampaşa’da geleceğin modacıları üretiyor. Yarın her biriniz hayata atılarak önemli firmalarda görev yapacaksınız. Üreteceğiniz ürünlerle yerli ve milli üretime de katkıda bulunacaksınız. Bayrampaşa Belediyesi ve BATİAD olarak daima destekçiniz olacağız. Sizler bizim geleceğimizsiniz.” şeklinde konuştu.

ŞENEL: ENERJİ TASARRUFUNA UYGUN HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR
Dünya Kazak Günü, iklim değişikliği ve enerji tasarrufuna dikkat çeken bir gün. Biz de bugün edindiğimiz bilgiler dâhilinde iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için enerji tasarrufuna uygun hareket etmemiz gerekiyor. Bayrampaşalı tekstilci iş insanlarımızın öncülüğünde düzenlenen böylesine anlamlı bir günde siz değerli öğrencilerimizin okuduğu ve yaşadığı bir ilçede böyle bir derneğin olması sizler için büyük bir şans.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından BATİAD Başkanı Bekir Taner Ateş, protokole “Kaybolan Kuzey” adlı dergiyi takdim etti.

BATİAD ile iş birliği içinde bugüne kadar birçok projeye imza atan Bayrampaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine, BATİAD’a üye firmaların ürettiği kazak, atkı, bere ve eldiven hediye edildi.
Öte yandan Bayrampaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Moda Tasarım ve Atölye sınıfı öğrencilerinin ürettiği çocuk kıyafetleri davetlilerin beğenisine sunuldu.

 


Tarih: 08 Şubat 2020 Cumartesi    Hit: 3128

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol