19 Mayıs 2024 Pazar   

Bekir Taner ATEŞ / BATİAD Yön. Kur. Bşk. / Üretimin Sesi

KADİR GECESİ

 

Biz Müslümanlar ve İslam alemi için en faziletli ay olan Mübarek Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız
Mübarek Ramazan ayı kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Cenab-ı Allah’ın emriyle Cebrail Aleyhisselâm tarafından Peygamber Efendimize indirilmeye başladığı aydır.
Bu ay her Müslüman için şart koşulmuş, İslamın beş şartından biri olan Oruç ayıdır.
Oruç tutmanın tartışılmasız manevi faydalarının yanı sıra birçok konuda insan sağlığı açısındanda faydalar içerdiği günümüze kadar tesbit edilmiştir.
Oruç: her şeyden önce insanın nefsine sahip çıkmasıdır.
Haramlardan uzak olmaktır.
Paylaşmaktır.
Bu ayın tartışılmasız en büyük fazileti içerisinde barındırdığı Kadir Gecesidir.
Cenab-ı Allah alemlere rahmet olarak gönderdiği son Peyganberi Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa SAV’in tebliği ve uygulaması ve kutsal kitabımız Kuranı Kerim’in de açık net şekilde bu gecenin varlığından faziletinden, mükafatından bahsetmiştir.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (SAV) Hira Mağarasında Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetinin indiği gece olan Kadir Gecesi, Ramazan ayı öneminin büyüklüğünü ortaya koymaktadır. Peygamber Efendimizin “Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır” buyurduğu Kadir Gecesi, Müslüman alemi için en kutsal gecelerden birisidir.
Kadir kelimesinin anlamı sözlükte “değer, kıymet, itibar” olarak ifade edilir. İslami literatürde “leyletü’l kadr” olarak, Kur’an’ın indirildiği geceye işaret edecek şekilde kullanılır. Kur’an-ı Kerim’deki aynı adı taşıyan Kadir Suresi’nde de “Şüphesiz biz o Kur’an’ı Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rab’lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” buyurulmuştur.
Mübarek Kadir Gecesinde yapılacak ibadetlerin de tüm günlerden daha faziletli olduğu söylenir. Özellikle de namaz borcu olanlara Kadir Gecesinde kaza namazı kılmaları tavsiye edilir. Kadir Gecesi, dinimizde en nadide gecelerden bir tanesidir ve bu gecede yapılacak ibadetler de bir o kadar önemlidir. Kadir gecesinde aşağıdaki ibadetlerde bulunulabilir:
Kur’an okumak
Tövbe etmek
Salâtu selam getirmek.
Allah’ı zikretmek
Sadaka vermek
Değerli Paşavizyon okuyucuları, içerisinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini barındıran af ve mağfiret ayı Mübarek Ramazan ayınızı ayın bitiminde kutlayacağımız Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.
Bu ayın İslam alemine, ülkemize, sizlere, sevdiklerinize hayırlar getirmesini diliyorum. Hoşçakalın.


Tarih: 23 Mart 2024 Cumartesi    Hit: 1001
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol