17 Ocak 2021 Pazar   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

KAÇINILMAZ GERÇEK; DEPREM

 

BAYRAMPAŞA’mızın 2. derece deprem bölgesi sıralamasında olduğu halde ilçenin geleceği için hali hazırda yapılmayan birkaç önemli konudan bahsetmek istiyorum.
Bayrampaşa’yı gezerken parklarda AFET  Toplanma Alanı yazan tabelalar görüyorum. Bu tabelaları  buralara koymak toplanma alanlarını Belediye olarak belirlemek güzel. Lakin bu yerler olası bir depremde Bayrampaşa nüfusunu taşıyabilecek yeterlilikte mi? Kişi başına kaç metre düşüyor? Bayrampaşamızda kaç tane park var, kaç tanesi AFET Toplanma Alanına ayrılmış durumda,  bu analizler ne kadar yapıldı, ne kadar rezerv yerler yapıldı, eksikler ne kadar tamamlandı bilinmiyor. Bu belirtilen yerlerin altyapılarının yapılmadığı görünmekte olup erkek tuvaleti, kadın tuvaleti,  çocuk emzirme odalarının olmadığı aşikardır. Olası bir depremde AFET Toplanma Alanlarına gittiğimizde insanların temel ihtiyacı olan su,  tuvalet ve emzirme odalarının hali hazırda olmaması bizim insanlarımıza bakış açımızı gösteriyor.
Şunu diyebilirsiniz, deprem olduğunda Belediyeler portatif tuvalet getirir. Deprem olduğunda yıkılan binaların altında can pazarı yaşanacakken  Belediyeler bu gibi şeylerle uğraşmaya zamanı olmayacaktır. Hatta AFET  Toplanma Alanlarında duş alanları şimdiden oluşturulmalı, insanların temiz olup, olası bir salgının önüne geçilmesi lazımdır. Benim gördüğüm hiçbir Belediyenin ciddi ciddi depreme hazır olmadığıdır.
Deprem olduğunda deprem çadırlarımızın ne kadar olduğu, insanların sıcak bir ortamda kalıp kalmayacağı, hiç bilmediğimiz konular arasında yer almaktadır.  Bir olay gerçekleştikten sonra ders almayı bırakıp önceden gelebilecek afetlere maksimum oranda hazır olmamız gerektiğidir. Biz ki İstanbul’da bunu yıllar evvel kolera salgını geçirmiş, yüzlerce komşumuzu kaybetmiş, bu acı tecrübeye sahip olmuş, hatta bu yüzden Sağmalcılar olan ismimizin Bayrampaşa olarak değiştirilmiş bir ilçeyiz.
Deprem kaçınılmaz gerçeğimiz olduğuna göre, binalarımızın %70’e  yakını hali hazırda depreme hazır olmadığı bir ilçede yaşayan, çocukluğunu geçirmiş, ekmeğini Bayrampaşa’dan kazanan, başka bir yerde  çocuklarını büyütmeyi düşünmeyen bir kardeşiniz olarak yazmayı kendimde bir borç bildim. Herşey gönlünüzce olsun.
İnsanı yaşat ki devlet yaşasın...

***
Biliyormuydunuz?
Deprem anında şayet bina içerisindeyseniz!
• Kesinlikle panik yapılmamalıdır.
• Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.
• Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır.
• Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır.
• Balkona çıkılmamalıdır.
• Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.
• Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.
• Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.

Tarih: 19 Kasım 2020 Perşembe    Hit: 4901
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol