19 Mayıs 2024 Pazar   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

HAKEMLER VE DEVŞİRMELER

 

İlgi alanımız spor ama Türkiye ve dünyada yaşanan bazı olaylara seyirci kalamıyoruz…
Öncelikli olarak İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamların artık bir son bulmasını diliyorum.
Tüm dünya 28 yıl önce Bosna’da Sırplar tarafından öldürülen 8 binden fazla Boşnak sivilin katledildiği Srebrenica soykırımına nasıl sessiz kaldıysa bugün aynısı Gazze’de yaşanıyor. Herkes üç maymunu oynuyor…
***
Türk futbolu hemen her sezon hakemleri konuşur. Sezon başında bir başlar sezon sonuna kadar da bu böyle devam eder. Bu dünyanın birçok yerinde de böyledir.
Hakem camiası içerisinde yer edinen bazı isimler federasyonlara rağmen bir şekilde istediği gibi at koşturmaya devam eder.
Türkiye’de birçok şeyde olduğu gibi hakem camiasında da kişilerden ziyade zihniyetlerin değişmesi gerektiği ifade ediliyor.
8 Mart 2022’de el çektirilen daha sonra ise tekrar görev verilen hakem operasyonunu birçoğunuz biliyorsunuz.
Türkiye’de son 23 yılda yanlış hatırlamıyorsam şuanda 20. Merkez Hakem Kurulu (MHK) görevde. Yani MHK’nin ömrü yaklaşık 1 yıl. İsimler üzerinden değil, sistem üzerinden sağlıklı yapılanmayı, Avrupa ülkelerindeki gibi uzun soluklu ve profesyonel yapıyı istiyoruz ama başaramıyoruz.
Bunun sonucunda da “Hakem yanlı karar verdi’, “Yardımcı hakem yanlış karar verdi”, “VAR niye devreye girmedi?” gibi birçok eleştiriyi özellikle de kulüp yöneticilerinden hemen her gün duyuyoruz.
Eskiden hakemlerden canı yanan bağırırdı şimdi farklı galip gelen bir takımın teknik direktörü ya da yöneticisi de hakemlerin hatalarını konuşur oldu.
Türk futbolunda özellikle son dönemde birçok takımdan hakemlerin yönetimi konusunda tepkiler yükselirken, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ise yeni hakem arayışı için düğmeye bastı.
Kulüplerin son haftalarda artan hakem şikayetlerinin ardından TFF, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yeni hakemler aradığını duyurdu. Açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu Hakem Akademisi, Türkiye genelinde aday hakem kurslarını açıyor" denildi. Paylaşımda ayrıca, "Hakemlik kariyerine başlamak isteyen herkesi başvuru formunu doldurmaya davet ediyoruz" ifadesi de yer aldı.
Hakem kursları, "Online İçerik Paylaşımı", "İllerde Yüz Yüze Eğitim ve Kural Sınavı" ile "Atletik Performans Testi" olarak 3 aşamadan oluşacak. Başarılı olan kursiyerler, aday hakem olarak kariyerlerine ilk adımı atacak.
***
GEDSON VE BOEY, A MİLLİ TAKIM FORMASI GİYER Mİ?
Kısa adı FIFA olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği, devşirme futbolcu kuralında değişikliğe gidiyor. Bunun için öncelikle oyuncunun, ilk A Milli takımında en fazla 3 resmi maçta forma giymiş olması ve bunların 21 yaşının altındayken olması gerekiyor. Bu resmi maçlar final düzeyinde olmayacak; Dünya Kupası elemeleri, hazırlık maçları, Avrupa Şampiyonası elemeleri ya da Uluslar Ligi karşılaşmaları olabilecek. Futbolcu ilk tercihi olan milli takımdaki son maçının ardından 3 yıllık bir süre geçtiyse, yeni milli takımı için oynayabilir duruma gelecek. Oynama uygunluğu bulunan ikinci bir ülke varsa, tercihini değiştirerek bu ülkenin milli takımında forma giyebilecek.
Bu durumda Beşiktaşlı Gedson Fernandes ve Galatasaraylı Sacha Boey’e  de A Milli Takım yolu açıldı.
Gedson, Portekiz Milli Takımı'na 2018 yılında 19 yaşındayken seçilmiş ve milli formayla 2 maça çıkmıştı. Galatasaray'daki başarılı performansıyla adından söz ettiren Boey ise Fransa Milli Takımı’ndan beklediği daveti bir türlü alamadı. Fransa’da sadece 3 kez U17, U18 ve U20 milli takımında toplamda 3 kez oynamış. Son maçını ise 2019 yılında U20’de iken oynamış. Kamerun asıllı Boey, ailesinin göç ettiği Kamerun Milli Takımı’ndan ise davet aldı. Hem Gedson hem de Boey’i A Milli Takım’da oynatma konusunda Türkiye Futbol Federasyonu ciddi anlamda düşünüyor.
İki oyuncuya da Türkiye adına oynama konusundaki fikirleri sorulacak.
Ne diyelim, hayırlısı olsun.

Tarih: 18 Kasım 2023 Cumartesi    Hit: 1187
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol