25 Ekim 2020 Pazar   

Burak İĞLİKÇİ / ARAŞTIRMACI - YAZAR / DERİN TARİH

GAYR-İ NİZAMİ HARP

 

DÜNYA’da yaklaşık sekiz yıldan beri 4’üncü nesil savaş, hibrit savaş, asimetrik savaş veya gayri nizami savaş diye nitelendirilen bir savaş tekniği uygulanıyor. 
Bu savaş tekniği içerisinde, ayrılıkçı grupları destekleme, terörü bir araç olarak kullanma, siber saldırılar, ekonomik olarak gizli ambargo uygulamaları ve iç çatışmaları körükleyecek fay hatlarına saldırıları barındırmaktadır. Bazen birini bazen de bütününü kullanarak hedef ülkeye saldırı uygulanmaktadır. İnsanlar III. Dünya Savaşı’nı bu şekilde yaşamaktadır. Ülkemiz de yoğun olarak bu saldırı biçiminden 2010 yılından itibaren etkilenmektedir. Çok boyutlu bir biçimde şekil değiştiren saldırılar altında kalmaktayız.
Asimetrik deyimi düzgün olmayan, normal olmayan anlamındadır. Asimetrik savaş ise Gayr-i Nizami Harp ya da diğer bir deyişle Gerilla yöntemi ile savaşmak anlamına gelir. 
Peki, Asimetrik savaşın mantığı nedir? Asimetrik savaşta eşit olmayan iki veya daha fazla gücün birbirleri ile savaşması için geliştirilmiş, güçlü olan kısmı yıpratılması, psikolojisinin ve dengesinin bozulması üstüne kurulmuştur. En büyük malzemesi propagandadır. Yapılan eylemlerin niteliği, yeri, hedefleri özenle seçilir. Seçilen hedef üstünden verilmek istenen mesajı kitlelere iletilirler, böylece kitleleri istedikleri yöne doğru iterler.
Bugün bir çok devlet kurumlarının tamamı asimetrik savaşa maruz kalmaktadır. Asimetrik savaş yalnız silahlı eylemlere dayanmaz, Gayr-i Nizami Harp’in en önemli unsurunun propaganda olduğunu ifade etmiştim. Bunun da en etkin yolunun psikolojik harp olduğunu anlamak önemlidir. Yani toplumu manipüle etme stratejiniz ne kadar etkili ise o denli başarı getirir. Bir çok yerde asimetrik savaşın tanımları yapılır ama hep gözden kaçırılmak istenen bir şey vardır. Bir veya daha fazla devletten destek almadan asimetrik savaş yürütemezsiniz. Cevabı oldukça açıktır aslında, kitlelere iletmek istediğiniz mesajı nasıl iletebilirsiniz. Eğer gücünüz düşük ise ne silah alabilirsiniz, ne istihbarat yapabilirsiniz, ne de doğru hedefleri tespit edebilirsiniz. Bunun için güçlü bir desteğe, mesajınızı sürekli kitlelere iletebilecek basın kuruluşlarına ihtiyacınız vardır. Tabi ki bir de fısıltı gazetesini unutmamak gerekir.
Asimetrik savaş ortamının ortaya çıkmasına hiç şüphe yok ki, çeşitli bölgesel anlaşmazlıklar, küresel gelişmeler, etnik gruplar, dinler ve mezhepler arası anlaşmazlıklar kaynaklık etmektedir. Küreselleşen dünyada kurumlarımızla, milletimizle bu savaşa karşı topluca direnç göstermeliyiz. Kendimizi geliştirip manipüle edilmiş sosyal medya üzerlerinden servis edilen yazılı veya görsel emarelere aklımızı sorgulamadan inanmamalıyız. Kamuoyuna yönelik karşımıza servis edilen o kadar çok bilgi, belge, emare gibi açıklamalara maruz kalıyoruz ki, kimse doğruyu seçme gibi bir araştırmaya gitmiyor.
Asimetrik savaşının gerçek yüzü algılarda şekilleniyor. Asimetrik savaşla, üzerimize geliyorlar. Elbette bizler de boş değiliz. Her tehditi bertaraf edecek akla ve güce sahibiz. Bize Milletimize karşı şah çekiyorlarsa, bizde millet olarak şahla karşı hamle yaparız.

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba    Hit: 5933
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol