27 Şubat 2021 Cumartesi   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

GARY WEBB

 

GEÇTİĞİMİZ günlerde evde TV seyrederken “elçiyi öldür” filmine tesadüfen izleme imkanı buldum. Filmi seyrettikçe tüylerim diken diken oldu. Film GARY WEBB isimli Amerikalı yerel bir gazetecinin hayat hikayesini anlatıyordu.
 Gary Webb’in çalıştığı gazete San Jose Mercury News, ciddi haberciliğiyle tanınıyordu. 1996 yılında  Gary Webb'in aylar süren araştırmalar sonucu yazdığı haber-belgesel, uyuşturucu üretilen Kolombiya'dan başlayıp Los Angeles'in zenci mahallelerine uzanan bir CIA şebekesi'nin varlığını açığa çıkartmış oldu. Zenci örgütlerini ayağa kaldıran, bu şebeke faaliyete geçene kadar uyuşturucu tanımayan insanların, devletin göz yumması sonucu, müptelâ haline gelmeleri. Bugün, o bölgede, yüzlerce zenci uyuşturucu satıcılığından içeride.
Orta Amerika ülkesi Nikaragua, yüzyılın başlarında, bağımsızlığından sonra da defalarca ABD işgaline maruz kalmıştı. Sandino’nun adını taşıyan, kentli orta ve alt sınıflarla da yakınlaşan Sandinista gerillaları, diktatöre ve ABD’ye karşı silahlı mücadeleyi yoğunlaştırdı. 1979’da “Nikaragua Devrimi” ile 45 yıllık “Somozalar ve CIA rejimi” bitirildi. Sandinistalar Nikaragua’da kamulaştırmalara gidince ABD ilişkiyi kesti ve onlara karşı, “Kontralar”, yani hem “Karşı-devrimci” hem “Kontr-gerilla” olan grubu beslemeye başladı. ABD ile mücadelede ve iç savaşta parlayan Sandino, ABD himayesindeki Somoza tarafından yok edildi. Somoza’dan oğluna peşinden kardeşine devreden kukla cunta iktidarı ve sistemi başladı.
İddiayı ortaya atan gazeteci GARY WEBB, üç gün boyunca, akıl almaz ilişkiler ağını gözler önüne sermişti. Kontralar CIA kontrolü altındaydılar. 1981- 1984 arasında, şovu bütünüyle CIA yönetti; para ve silâh gönderiyor, taşeronlar buluyor, ikmal yapıyor, strateji ve taktik planlıyor, kiraladığı kişileri yakından izliyordu. Nikaragualılar kısa zamanda kendilerinden beklenenin savaşmak ve emirlere uymak olduğunu öğrendiler. Genellikle Amerikalı bir CIA ajanı veya Arjantinli bir askerî uzman onlar adına düşünüyordu. Nikaragualılara verilen emir CIA ile her türlü ilişkinin keskin bir dille inkâr edilmesiydi. Sonuçta ABD’nin istediği gibi istedikleri yönetim kadrosu ve yönetim şekli oluştu.
İDDİA CİDDİYDİ: Devlet politikası gereği Nikaragua'daki gerillalara silâh göndermesi gereken CIA, bunu aynı kıtanın bir başka ülkesinden uyuşturucu kaçakçılığı yapanlara destek çıkarak sağlıyordu. Amerikan istihbaratı ABD'ye uyuşturucu sokanlara göz yumup burada elde ettiği geliri destek çıktığı gerillalara silâh alımında kullanıyordu.
Bu “karanlık ilişkiyi” açığa çıkaran Gary Webb, yapılan baskılarla işini, ailesini kaybetti. 2004 yılında başına sıktığı  iki kurşunla intihar! etti.
Hep aynı yöntemlerle değişik coğrafyalarda (Irak, Suriye vb) aynı oyunlar.
PKK, PYD, uyuşturucu, terör ve sonuçları…
Sonuç olarak, bugünkü ABD’nin düştüğü duruma hiçte şaşırmamak lazım...

Tarih: 15 Ocak 2021 Cuma    Hit: 583
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol