08 Temmuz 2020 Çarşamba   

EYÜP'TE HEM İFTAR HEM SOHBET

EYÜP'TE HEM İFTAR HEM SOHBET
 

İslambey, Eyüp ve Rami’de iftar

Eyüp Belediyesi’nin mahallelerdeki Açıkhava iftarlarında her gün binlerce kişi buluşuyor.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın ev sahipliğinde İslambey Pazar yerinde düzenlenen iftar yemeğine İslambey ve Eyüp Merkez Mahallesi sakinleri katıldı. Eyüp Belediye Başkan Yardımcılarının da katıldığı iftar programında çocuklar için Karagöz Hacıvat gösterisi, Kuran-ı Kerim tilaveti ve tasavvuf müziği dinletisi yer aldı. Eyüp Belediyesi’nin hazırlattığı “Ramazan ve Eyüp” belgeselinin de yayınlandığı programda, bir konuşma yapan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, tüm Eyüplülerin Ramazan-ı Şerif’ini kutlayarak hayırlara vesile olmasını diledi. Başkan, tüm Eyüplüleri, Eyüp Sultan Meydanı’nda teravih namazı sonrası düzenlenen özel programlara davet etti.

Eyüp Belediyesi’nin 2 Temmuz Çarşamba günkü iftar programı Rami Cuma ve Rami Yeni Mahallelerinin biraraya geldiği Bir Nefes Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, iftar programı öncesi Rami Cuma ve Rami Yeni mahallelerinde sokakları dolaşarak fesleğen dağıttı, esnaflarla mahalle sakinleriyle sohbet etti.

Eyüp Belediyesi’nin Bir Nefes Sosyal Tesisleri’ndeki iftar programına yoğun katılım oldu. Çocuklar Hacivat Karagöz gösterisiyle eğlenceli dakikalar geçirdi. Tasavvuf müziği dinletisinin ardından Kuran-ı Kerim Tilaveti yer aldı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, iftar yemeğine katılan Ramililere çok teşekkür ederek şunları söyledi: “Bu güzel coşkulu kalabalık bizleri çok mutlu ediyor . Eski çocukluğumuzun Ramazan günlerine dönüyoruz. Mahallede komşularla biraraya gelir her gün birinde iftar ya da sahur yapardık. Ne kadar kalabalık olursak Yüce Rabbim o kadar bereketini veriyor. Bu sene bereket konvoylarımız Anadolu’ya Bosna Hersek’e kadar uzanıyor. 4 Temmuz Cuma akşamı Bosna Hersek’teki kardeş şehrimiz Brcko’da iftar yemeği veriyoruz. Oradaki kardeşlerimizle sevgi köprüsü kuruyoruz. Daha sonra 7 Temmuz’dan sonra da Kastamonu, Giresun ve Sivas illerimizde de iftar sofraları kuracağız inşallah.”

 

Ömer Döngeloğlu’ndan Eyüp Sultan’da sohbet

Eyüp Sultan Meydanı her yıl olduğu gibi bu sene de Ramazan’da sadece İstanbul’dan değil, yurdun dört bir yanından, tüm dünyadan misafirleri konuk ediyor.

İslam alimlerinden dini sohbetler, tasavvuf müziği dinletileri, tiyatral gösteriler sadece Eyüplüler tarafından değil, yurdun dört bir yanından hatta çeşitli ülkelerden gelen konuklar tarafından beğeniyle takip ediliyor.

Eyüp’e gelenler, Eyüp Belediyesi’nin Tarihi Cülus Yolu’nda verdiği Açıkhava iftarına katılıyor, teravih namazının ardından ise Meydan’da kurulan özel sahnede organize edilen programları izliyorlar.

Eyüp Belediyesi’nin 1 Temmuz Salı akşamı Eyüp Sultan Meydanı’ndaki programına İslam tarihi ve Siyer-i Nebi üzerine yıllarca araştırma, inceleme, gezilerde bulunan Ömer Döngeloğlu konuk oldu.

Döngeloğlu, programında “Ramazan, oruç, Hz. Peygamber’i, onun ashabını, Allah’a adanmış hayatları” anlattı.

Eyüp Belediyesi’nin Eyüp Sultan Meydanı’ndaki özel programının 2 Temmuz Çarşamba akşamki konuğu Eyüp Müftüsü Dr. Muammer Ayan’dı. Yusuf Öcalan’ın sunduğu teravi sonrası başlayan program Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Daha sonra Müftü Muammer Ayan, “Ramazan, oruç, Peygamberimizin hadis-i şerifleri “ vb. bilgiler verdi.

Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, Eyüp Müftüsüne çok teşekkür etti.

 

Tarih: 04 Temmuz 2014 Cuma    Hit: 1739

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol