30 Haziran 2022 Perşembe   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

EVİMİ SATARSAM VERGİ ÖDERMİYİM?

 

Paşavizyon okurları merhaba.
Yazımıza başlamadan önce Mübarek Ramazan ayınızı kutlar, esenlikler dilerim.
Gelir vergisi 80. maddesi kapsamına giren değer artış kazancı sizin konunuza girmektedir. Burada özelikle diyor ki; 5 yıl geçmeden bir konutunu satarsan alış satış bedeli arasındaki kardan verginizi alırım. Tabi ki burada 2 avantaj var. Birinci avantajınız alış-satış arasındaki kârdan 2022 yılı için 25.000 TL’lik farkı sizden istisna ediyorum. İkinci avantajınız ise Endeksleme. Endekslemeyi kısaca özetlersek dairenizi aldığınız yıl ile sattığınız yıl arasındaki paranızı esas değerine getirmektir. 2018 Ocak ayında 100.000 TL’ye satın aldığınız bir gayrı menkul’un bugünkü değeri 417.688 TL olacaktır.
İşte dairenizi satarken bu iki unsur sizin maliyetinizi oluşturacaktır. Dairenizin satış fiyatını bu endekslenmiş değerden düşerseniz net karınız ortaya çıkacaktır. İlave olarak da 25.000 TL’lik istisna da size pozitif katkısıyla avantaj sağlayacaktır. Yukarıdaki verilerle örnek vermiş olursak,
2018 Ocak ayında 100.000 TL’ye aldığınız bir konutu, Nisan 2022’de 500.000 TL’ye satarsanız karşılaşacağnız vergi aşağıdaki gibi olacaktır.
500.000- 417,688 (endekslenmiş değer)
82.312 TL net kâr
82.312 TL- 25.000 (istisna tutarı 2022)
57.312 TL istisna sonrası tutar
Net ödenecek vergi: 9.862.40TL
(Örnekte Tapu alım satımında ödemiş olduğunuz tapu harçları dikkate alınmamıştır.)
Söz konusu dairenizi Nisan 2023 yılında satarsanız 5 yıllık süre geçtiği için vergi hesaplaması yapmayacaksınız.
***
KDV sadeleştirme ve indirimde son durum
Hükümetimiz enflasyonla mücadele kapsamında vatandaşın lehine uygulamalarına devam etmektedir.
Daha önce belirtildiği üzere gıdalardaki KDV indirimlerinin yenisini 29/03/2022 tarihli Resmi Gazete’de aşağıdaki başlıklarda görebilirsiniz.
-Yeme içmede KDV oranı birinci sınıf lokanta ve 3 yıldızdan fazla olan otel ve tatil köylerindeki yemek hizmetleri KDV oranı da % 8 olarak 1 Nisan’dan itibaren uygulanacaktır.
-1 Nisan’dan itibaren Net Alanı 150 m2 kadar olan konutlar % 8 KDV, 150 m2 den sonrasına ise % 18 KDV uygulanacaktır.
-Kentsel dönüşüm nedeniyle riskli yapılarda 150 m2 kadar olan KDV oranı %1 uygulamaya devam edilecektir.
-Fakat 1 Nisan’dan önce inşaat ruhsatı aldıysanız eski uygulama devam edecektir.
-Arazi ve arsalarda KDV oranı % 8 olarak 1 Nisan’dan itibaren uygulanacaktır.
Kiralarda artış oranı neye göre belirleniyor.
Malumunuz Borçlar Kanunun 344. maddesi 30659 sayılı Resmi Gazete ile 2019 tarihinde değiştirilmiştir.
Konut ve işyeri kiralarında , taşınmaz kira sözleşmelerinde, kira artış oranlarının en fazla bir önceki yıl TÜFE ortalaması miktarında olmasına karar verilmiştir.
Söz konusu uygulama işyeri kiralarında ise 01.07.2020 tarihine ertelenmişti. Yalnız konutlarda bu uygulama 2019 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuştur.
Sözleşme yenileme döneminde yapılan kiraya zam oranında 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) dikkate alınıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı TÜFE 12 aylık ortalama yüzde 29,88’lik olunca, yeni kira sözleşmesi yapacak vatandaşlar için zam oranı da yüzde 29,88 oldu.

Tarih: 18 Nisan 2022 Pazartesi    Hit: 1746




Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol