08 Ekim 2022 Cumartesi   

İbrahim GÜLLE / Diş Hekimi /Ağız ve diş sağlığı

EKSİK DİŞLERİN YERİ NEDEN HER ZAMAN DOLDURULMALI?

 

Diş çürüğü dünyada görülen en yaygın hastalıkların başında gelmektedir. Ve ne yazık ki, diş çürüğü uygun şekilde tedavi edilmediğinde diş kaybına neden olabilir ve geride kocaman boşluklar bırakabilir.
Birçok kişi, özellikle de eksik dişi ağzının arka bölgelerinde görülemeyecek bir yerdeyse, bu eksiklikleri pek önemsemez veya yerlerini doldurmak gerekmediğine inanır. Gerçekteyse, tüm eksik dişlerin yerine konulması ağız ve genel sağlığınız için çok önemlidir.
Eksik dişlerimi değiştirmezsem ne olur?
1. Kemik kaybı
Eksik dişler, diğer dişlerinize (özellikle komşu dişlere) de zarar verebilecek olan kemik kaybına neden olabilir. Eksik dişlerinizin yerini doldurmak için çok uzun süre beklerseniz, o kadar çok kemik kaybedebilirsiniz ki diğer dişleriniz de kemik desteklerini kaybeder. Ek olarak, ciddi seviyede kemik kaybı olan hastalar diş implantı için uygun değillerdir ve mutlaka yeni kemik oluşturulması için ek ameliyatlar olmaları gerekmektedir. Bu da tedavi süresinin önemli ölçüde uzaması ve maliyetin katlanarak artması demektir.
Herhangi bir kemik kaybını önlemek için eksik dişlerin mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi önemlidir.
2. Çiğnemek zorlaşıyor
Çoğu insan çiğnemenin büyük kısmını arka bölge dişleriyle gerçekleştirir. Ağzınızın arkasındaki dişleriniz (büyük azı dişleriniz) eksikse çiğnemek zor olacağı için en sevdiğiniz yiyeceklerden eski tadı almanız pek mümkün olmayacaktır. Bu şekilde çiğnemeye çalışırken acı veya ağrı hissedebilir veya yiyeceklerin her zaman bu boşluklara sıkışmasından ötürü ciddi rahatsızlık duyabilirsiniz. Bu şekilde sıkışmalar ve birikmeler ağız kokusuna neden olabilir.
3. Enfeksiyon ve geçiş
Ağzınızın arkasındaki boşluklar yiyecekleri hapsedebileceğinden, diş eksikliklerini gidermemek sizi enfeksiyon ve diş eti hastalığı için daha yüksek risk altına sokabilir. İyi çiğnenmeden, öğütülmeden yutulan yiyeceklerin vücudun diğer organlarında da birçok hastalığa sebep olabileceği asla unutulmamalıdır. Sağlık ağızda başlar.
4. Estetik bozulur
Diş kayıplarının en önemli etkilerinden birisi de tabii ki estetikte oluşacak bozulmalardır. Dişlerin kaybedilmesiyle birlikte ağız içerisinde istenmeyen bir görüntü oluşur. Ön dişlerin kaybedilmesi dudakların da daha hacimsiz ve sarkık durmasına sebep olabileceğinden kişiyi daha yaşlı gösterir. Bu gibi durumlar özgüvenimizi önemli ölçüde etkiler. Hatta bu durum rahatça gülememeye veya gülerken elimizle sürekli ağzımızı kapatmaya çalışma şeklinde kendisini gösterebilir.
Ek olarak, ağzınızdaki boşluklar dişlerinizin yer değiştirmesine ve diğer dişlerinizi sıkmasına neden olabilir.
Diş değiştirme seçenekleri     nelerdir?
Neyse ki, bir dişinizi kaybettiğinizde, eksik bölgenin doldurulması için farklı seçenekleriniz vardır. Bunun için takma dişleri (hareketli protezler), diş köprülerini veya diş implantlarını seçebilirsiniz. Bunların tümü rahatça çiğnemek ve kemik kaybını, kaymayı, enfeksiyonu önlemek için uygun seçeneklerdir. Ancak günümüzde diş implantları çoğu durumda en işlevsel ve kalıcı seçenek olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra sizin için hangi seçeneğin en uygun olduğunaysa sadece hekiminiz karar verebilir.

Tarih: 11 Ağustos 2022 Perşembe    Hit: 1225
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol