26 Şubat 2020 Çarşamba   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

DÜNYA DÖNERKEN

 

2019’un son gününde dünya yeni bir on yılların başlangıcı heyecanını yaşarken, son dakika haberlerinde ABD Irak Büyükelçiliğinin işgal edilmesine odaklandı. İşgali gerçekleştiren Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarları, ABD yönetiminin önceki gün Hizbullah Tugayları'na düzenlediği saldırıyı protesto etti. Uzaklardaki ‘’kovboy’’ bu işgalden dolayı İran’ı sorumlu tuttu ve gereken cevap verilecektir diye her zaman ki gibi sosyal medyadan paylaşım yaptı.
Nitekim 3 ocak 2020’de son dakika haberi olarak İran'ın en etkili askeri-siyasi figürlerinden Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısının, ABD’nin drone saldırısıyla öldürüldüğünü söylüyordu.
ABD'nin Bağdat Havalimanında helikopterle düzenlediği saldırıda öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani, Afganistan'dan Irak'a, Suriye'den Lübnan'a İran'ın bölgedeki politikalarını belirleyen en önemli isimlerden biri olarak biliniyordu.
ABD’li yetkililer ‘’suikastın-saldırının’’ Başkan Donald Trump'ın talimatı ile gerçekleştiği bilgisini geçtiler. Amerika'nın Kasım Süleymani'yi öldürmesinden sonra İran, kıyam füzeleriyle ABD'nin Irak'taki askeri üslerini hedef aldı. Misillemenin yapıldığı görüntülerin saat 01.20’de verilmesi Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü saate denk getirildi.
Dünya ülkeleri iki tarafı itidalli olmaya davet etti!!
Misillemenin yapıldığı 8 Ocak gecesi, İran'ın başkenti Tahran'dan Kiev'e sefer yapan Ukrayna Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, kalkışın hemen ardından düştü ve 176 kişi hayatını kaybetti.
İran Devleti geç de olsa uçağı füze ile yanlışlıkla vurduklarını itiraf ettiler. Aklımıza Libya’nın geçmişte düşürdüğü uçak geldi. İki hafta boyunca dünya yeni bir savaş çıkar mı tartışması yaşadı.
Peki insanın aklına neler oluyor sorusu takılmakta. 
Biraz geriye gittiğimizde aklımıza, Arap Baharı, bazı Suudi prenslerin tutuklanması, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz, Karlov suikasti, Cemal Kaşıkçı’nın katli, Türkiye’de gerçekleşen patlamalar, Avrupa’daki ülkelerde yapılan terör saldırıları, Mısır'da Sisi’ye yaptırılan darbe gibi onlarca olay geliyor
Sanki fillerin tepişmesi durumunu yaşıyor gibiyiz.
Dünyanın iki ucundaki devletler kendi ülkelerine dokunmadan özellikle ortadoğu biraz Avrupa diğer taraftan gözden uzakta ki güney amerika ülkelerine yeniden dizayn vererek kendi yanlarına çekme savaşı mı yapıyorlar. Yeni enerji koridorları ve akım projeleri kimin iştahını kabartıp kimi korkutup kendine yakın dizaynlar yönetimler oluşturma yoluna sürüklüyor.
Geçmişte yazdığım bir yazıda Yavuz Sultan Mehmet köprüsünden raylı taşıma ile Uzakdoğudan çıkan yüklerin ‘’altı’’ gün gibi kısa bir zaman diliminde Londra’ya ulaşabileceğini, ipek yolunun tekrar tarih sahnesine çıkacağını yazmıştım.
Sahi 3. Köprüye karşı çıkanlar neye, niçin karşı çıkacaklarını, bilinçli mi yoksa etkilenme ile mi yaptıklarının farkına varabildiler mi?

Tarih: 15 Ocak 2020 Çarşamba    Hit: 6053
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol