15 Nisan 2021 Perşembe   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

DERBİ VE TRANSFERLER

 

BU yazımda derbi ve transferlerden bahsetmek istiyorum. Kimden nasıl başlayalım? Biz futbolseverler tüm transferlerin nasıl yapıldığını bilmek istiyoruz. Bütçeler nasıl oluşturuluyor? Kimler transfere karar veriyor? Başarısızlık olursa neler yaşanıyor? Sonunda kim ödüyor bunları biliyor muyuz? Bu soruları kendimize sormak gerekiyor mu? Yoksa “ben taraftarım maçımı seyrederim karışmam”mı diyorsunuz? İşte burada takım ve taraftar olgusu oluşuyor.
Taraftar demek, takımı seven, iyi günde kötü günde yanında olan gönülden takıma bağlı demektir. Formasını, atkısını, bayrağını yanına alır. Galipte gelse mağlupta olsa sonuna kadar takımını destekler. Şimdi bunları yapacak taraftar tabi ki de iyi bir kadro istiyor. Transferlere yönetimler karar veriyor. Başta başkan olmak yönetim kurulu taşın altına eline koyuyor. Sportif ve teknik direktörlerle görüşme sağlandıktan sonra bütçeye uygun transferler yapılıyor.
Kimse başarısız olsun diye transfer yapmaz. Her takım başarı istiyor. Bazen hesap çarşıya uymuyor sonuç sene sonunda kaçan şampiyonluk ve hüsran ile netieceleniyor. Şimdi tam burada yapılan yanlış transferlerden kim sorumlu? Başkan ayrılıyor, teknik direktör bırakıyor, futbolcular ortada kalıyor ve ödemeler kulübe yük olarak kalıyor. Seneye yeni yönetim yeni başkan bir daha transfer  ve bir daha borç kalıyor. Kulüpler de batıyor. Böyle giderse kulupler ne başkan bulurlar ne de sahaya çıkabilirler. Devamlı transfer nereye kadar? Gelir ve giderler özellikle pandemi döneminde zorlaştı. Yakında işler daha da zorlaşacak.
Bu arada bırakıp giden yönetim ve başkanlardan ve borçlardan kim sorumlu olacak? Nasıl ödenecek? Acil olarak bir futbol yasası olusturulmalı. Her gelen kafasına göre transfer yapmamalı.
***
Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki transfer yarışı bakalım nasıl son bulacak? Fenerbahçe Mesut Özil ve İrfan Can Kahveci’yi aldı. Galatasaray, Mohammed, Onyekuru ile ara dönem transferini kapattı. Mesut Özil’in transferi çok konuşuldu. Beklenti çok yüksek. Kahveci transferinde işler kızıştı. Galatasaray Kahveciyi istediğini açıkladı ve Fenerbahçe’de talip oldu ve oyuncu ile anlaştı. Bu transfer dönemi  rekabetli geçti. Şarkılar söylendi, kahveler içildi. “Önümüzdeki dönem için kağıtlar kalemler hazırlansın” dendi. Paranın satın alamayacağı transferler olacakmış. Her takım ayağını yorganına göre uzatmalı. Burada hırslanmak güzeldir ama dozunda. Takımlar şirketler gibi yönetilmemeli.
***
Derbiyi Kadıköy’de Galatasaray kazandı. Mohammed ayağının tozuyla geldi. Bir penaltı ve Fenerbahçe’ye bir gol 3 günde 2 gol. Mohammed bir Tanju Çolak. Söylemesi benden yıl sonu kendisi gol kralı olacak. Tam bir Drakula gibi. Onyekuru 3 maç 3 gol. Fatih hoca bu adamlara ne konuşuyor nasıl motive ediyor bilmiyorum ama işini iyi yapıyor. Erol Bulut için biraz zaman gerekiyor. Özellikle bu maçta eksikler vardı. Gustavo ve Pelkas’ın eksikliği hissedildi. Derbide Mesut Özil’e daha fazla zaman verilebilirdi. Fenerbahçe’nin gol poziyonu hala konuşuluyor. Şuan puan durumuna bakıyorum Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe 48 puandalar. 3 büyük takım zirvede eşit puanda. Uzun zamandır lig bu kadar keyifli olmamıştı. Tüm takımları bu zor dönemde mücadelerinden ötürü tebrik ediyorum. Sağlıcakla kalın...

Tarih: 12 Şubat 2021 Cuma    Hit: 4337
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol