31 Mayıs 2020 Pazar   

ÇOK “GÜZEL İŞLER” BUNLAR

ÇOK “GÜZEL İŞLER” BUNLAR
 

Bayrampaşa’da 2014 yılında gönüllülük esasıyla faaliyetlerine başlayan ve mayıs ayında resmileşerek dernek olan Güzel İşler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, yaptığı hayır işleriyle gönüllere dokunuyor.

Emrah Keser, Kerem Uzlu, Ahmet Birinci, Erkan Keser, Fatih Cengiz Aydın, Nedim Çanakkale, Bülent Gezer, Alper Keser. Buraya adları sığmayacak kadar yüzden fazla Bayrampaşalı, evsizlere bir tas sıcak çorba sunuyor, onları haftada bir de olsa banyo ve yeni giysilere kavuşturuyor. Darülaceze ve karakol ziyaretleriyle hem büyüklerimize hem de bizleri koruyanların hatırını soruyor, 3 ayda bir kan bağışı kampanyasıyla hastalara can suyu oluyor, maddi durumu kötü olan ailelere yardım ve çocukların eğitim masraflarını karşılıyor.

İLÇEMİZ İÇİN BİRŞEYLER YAPMAK İSTEDİK

Güzel İşler’in kuruluş öyküsünü Dernek Başkanı Emrah Keser ve arkadaşları Paşavizyon’a anlattı. Resmi olarak 3 aylık bir geçmişimiz varken, bu birlikteliğin temellerinin eskilere dayandığını söyleyen Başkan Keser; “İlk olarak arkadaş grubumuzla 2014 yılında Arda Turan Tesisleri Çay Bahçesinde sohbet ederken ‘Neden Bayrampaşa için bir şeyler yapmıyoruz? Neden gençlerle ilgili bir faaliyet yürütmüyoruz?’ dedik ve halı saha maçları başlattık. Bu adım küçük gibi görünse de pek çok faaliyete ve hayıra da vesile oldu. Sosyal medyadan da faaliyetlerimizi duyurduk ve büyük bir aile olduk. Artık dernek kurma bir ihtiyaç haline geldi ve 3 yıllık yürüyüşümüzü resmi zemine taşımaya karar verdik. Kurucu üyeleri saymazsak bize dolaylı ya da direkt olarak destek veren 100’den fazla gönüllümüz mevcut. Zira birbirimize üye, başkan ya da aramıza engel koyacak ünvanlarla değil tamamen insanlık üzerine yaklaşıyoruz. Biz de herkes gönüllüdür ve herkesin elbet yapacağı bir işi vardır” dedi.

İMECE USULÜ ÇALIŞIYORUZ

Derneğin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Başkan Keser, “İlk faaliyetimiz gençlere yönelik Halı Saha etkinliğimiz oldu ve hala da devam etmektedir. Ardından Kuran sohbetleri, aylık Darülaceze ziyaretleri, ihtiyaç sahibi ailelere yapılan maddi ve manevi yardımlar, çocukların okul derslerini ve kişisel gelişimlerini destekleyici eğitimler, evsizlere yönelik çorba dağıtım ve yine evsizlere yönelik duş, temiz giysi ve çamaşır ile yiyecek-içecek ikramlarımız olmaktadır. Ayrıca karakol, hastane ziyaretlerimizi de 2 aylık aralıklarla sürekli yapmaktayız. Bunu yanı sıra 3 ayda bir Kızılay ile birlikte kan bağışı kampanyası yapıyoruz. Ayrıca yeni kurulan 5 kişilik Kadınlar Komisyonu ile maddi geliri olmayan ailelere el işi yapmayı öğretiyor ve onları satarak aile bütçelerine katkıda bulunmalarını sağlıyoruz. Bu işi birilerine yükleyerek değil imece usulü çözmek hem bereketli oluyor hem de gönüllülüğü arttırıyor” ifadelerini kullandı.

YENİ GÖNÜLLÜLERİ BEKLİYORUZ

Başkan Emrah Keser, “Kur’an sohbetleri ile; Allah’a yalnızca Allah’ın kitabı ile kul olmak ve belirli zümrenin değil Peygamberimizin yolunda yürümek için sohbete gelenlerle fikir alışverişlerinde bulunmayı amaçlıyoruz. Zira bu sohbetler esnasında ayetler bize; yetimi korumamızı, yolda kalmışa yardım etmemizi, ahlaklı olmamızı ve en önemlisi paylaşmamızı emrettiği için bizler de faaliyetlerimizi bu yönde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Darülaceze ziyaretleri ile amca ve teyzelerimizin torunları, oğulları ve kardeşleri olmayı amaçlıyoruz. Evsizlere yönelik faaliyetlerimiz ile maddi-manevi olumsuzluklar sebebi ile sokakta yaşamak zorundaki insanlara el uzatmak ve onları sosyal hayata kazandırmayı amaçlıyoruz. Parklarda, otobüs duraklarında ve otogar terminalinde çorba dağıtımı yapıyoruz. Sadece Bayrampaşa’dan değil Beylikdüzü’nden bile bize yemek getirenler oluyor. Bugüne kadar otobüs bileti alarak memleketine gönderdiğimiz, ailesinin yanına dönmeyi ikna ettiğimiz, ikna edemesek de en azından kalacak bir oda temin ettiğimiz insanlar oldu. Cumartesi günleri 15.00-19.00 saatleri arasında dışarıda yatanlar derneğimize gelip duşunu alıyor ve temiz elbiselerini giyip ayrılıyor. Son olarak epilepsi hastası olan bir evsiz için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ulaşarak Esenyurt’ta özel bakımevinde kalmasını sağladık. Yakında bu kişi devletimizin himayesinde bakımevinde kalacak.

KAR KIŞ DEMEDEN ONLARIN YANINDAYIZ

Özellikle otogar civarında 20 kadar evsiz insan var. Kar, kış, soğuk, sıcak demeden onların yanında olmaya çalışıyoruz. Hiçbir cemaat, vakıf ya da siyasi parti ile bağı olmadan güzel işler yapmaya çalışan insanların kurduğu derneğiz. Amacımız ahlak, bilgi, adalet ve iyiliği yaygınlaştırıp, her türlü çirkin iş, cehalet, haksızlık ve kötülüğü ortadan kaldırmaya çalışarak, insan ve Müslüman olma sorumluluğumuzu yerine getirmeyi hedefliyoruz. Eğer siz de Güzel İşler yapmak istiyorsanız, 0542 674 01 42 numaralı telefondan veya Facebook, Twitter ve İnstagram’daki guzel.isler.dernegi adreslerinden temasa geçebilirsiniz” diye konuştu.Tarih: 18 Ağustos 2017 Cuma    Hit: 2337

Fotoğraflar
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol