15 Ekim 2021 Cuma   

İlyas ÇAĞLAYAN / Tiyatrocu / Oyuncu / Kültür - Sanat

ÇINARLARA VEDA YILI 2021

 

MERHABALAR değerli Paşavizyon Gazetesi okurları.
Bu ayki Kültür - Sanat köşemizde ne yazalım diye düşünemedik bile. Türk tiyatrosu ve Sanat camiasının sevilen isimleri bir bir aramızdan ayrıldılar. Her birisi kendi alanında bir mihenk taşı olarak hafızalarımızda yerlerini almışlardır.
Gelin hep birlikte bu değerli Ustaları isim isim hatırlayalım. Bu yazımızda da onlara bir nebze de olsa vefa borcumuzu ödemiş olalım. Aramızdan ayrılan Sanatçılarımız sırasıyla; “Atilla PAKDEMİR, Hüner COŞKUNER, Doğan CÜCELOĞLU, Toygun ATEŞ, Altan KARINDAŞ, Rasim ÖZTEKİN, Levent NİŞ, Ayla KARACA, Kaya AKARSU, Handan ERTUĞRUL, Muharrem ERDEMİR, Mehtap AR, Erol URAS, Erol DEMİRÖZ, Ertuğ KORUYAN, Erol KESKİN, Oğuz YILMAZ, Hasan SALTIK, Selçuk TEKAY, Uğurtan SAYINER, Ali DEMİREL, Nusret ÇETİNEL ve Ferhan ŞENSOY” unuttuklarımıza ise saygılarımızla.
Çınarlar diyoruz, çünkü; bir çınar kolay yetişmiyor. Herkesin bir ustası vardır yani her çırağın bir Ustası misali. Gelin görün ki ülkemiz de ÇINARLARIN kıymeti yaşarken değil de bu dünyadan göç edince anlaşılıyor. Ne acıdır ki sanatçı yaşarken kıymet bilinsin ister saygı gösterilsin ister. Yaptığı iş görsel olsa da o her seferinde bir kere daha aynı saygıyı hürmeti bekler. Alkışı oyun sonrası müthiş bir yorgunluğa rağmen bekleyen oyuncular gibi.
2021 yılı sanat camiası için deyim yerindeyse kara bir yıl gibi geçiyor. Halk tarafından sevilen saygı duyulan Ustalar aramızdan ayrılıp gidiyorlar. Peki biz ustalarımızı uğurlarken onların yerine geçmeye aday kişilere nasıl bakalım. Ya da biz ustalarımızı ne kadar hatırlıyacağız bize bıraktıkları mirasa ne kadar sahip çıkacağız. Bu soruların her birisi bizler için çok önemli değerli Paşavizyon Gazetesi okurları.
 Yaşarken ziyaret edilen her bir sanatçı ya da her ÇINAR bir kütüphane misali besler insanı. Ferhan ŞENSOY ustayla ölmeden önce BODRUM YALIKAVAK’ta karşılaştığımız da kendisine unutamadığınız bir anınız varmı? USTAM diye bir soru sormuştuk ekip olarak. Kendisi bize ‘birçok yerde anlattım size de anlatayım çocuklar’ diye cevap verdi. Sonra başladı usta anlatmaya. “Karlı bir İstanbul gününde lapa lapa kar yağarken İstanbul sokaklarına, Rasim ile birlikte sahneye çıkacaktık. Kuliste hazırlığımızı yaptık ve perdeden seyircilerimizi kontrol ettiğimizde, seyirci koltukların da sadece bir kişinin olduğunu gördük. Oyun başladı seyircimiz; “Ferhan abi ben yalnızım benim için oynamayın mahçup olurum daha sonra gelirim” deyince; kendisine dönüp şöyle söyledik. Sen bu karlı bir havada bizim için buradasın. Bizde senin için sahnede yer alacağız ve oyunumuzu oynayacağız diye cevap verdim. Oyun sonunda en değerli alkışımızı o güzel kalpli seyircimizden ayakta alkışlanarak aldık.’’ diyerek anlattı usta.
İşte bir sanatçı kolay yetişmiyor ya da bir ÇINAR kolay olunmuyor sözünün karşılığıdır Ferhan ŞENSOY. Türk Tiyatrosunun çok önemli bir değerini kavuğun son ustasını ebedi yolculuğuna uğurladık.
Çınarlarına saygı duyan nesillerin çoğalması hayali ile...         Sanatla kalın...

Tarih: 15 Eylül 2021 Çarşamba    Hit: 519
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol