18 Mayıs 2021 Salı   

Muhammed SANCAKTAR / Türkiye Bosna Sancak Kül. ve Yrd. Der. Bşk. / Geniş Açı

CAN AZERBAYCAN

 

KIYMETLİ dostlar,
Büyük devlet olmak öyle bir iş değildir. Hele hele tüm cihana yön vermek, dünyaya nizam vermek hiç de kolay değildir. Ama Türk Milleti olarak biz, bunu her zaman başardık. 600 yıl adeta tüm dünyada hüküm sürdük. Mazlumun ve mağdurun yanında, zalimin ve gaddarın karşısında olduk. Mazlum kim olursa olsun mazlumdu bizim için. Yani mazlumun dini, dili, ırkı ve mensubiyetinin bir önemi yoktu. Yeri geldi yurtlarından sürülen  Kafkas halklarına yardım ettik, yeri geldi soykırıma uğrayan Musevilere. Hiç bir zaman zalimin yanında olmadık, hep karşısında durduk zulmün ve zalimin. Her zaman mazlumun koruyucusu ve kollayıcısı olduk. Tüm dünyada adaletin ve huzurun tesisi için çalıştık. Millet olarak her zaman öyleydik, öyleyiz ve öyle de olacağız.
Osmanlı’nın yıkılmasına yakın dönemlerde ve yıkılmasından sonra batılı emperyalist güçler, kötü emellerini teker teker gerçekleştirmek için bir sürü plan yaptılar. Bu planların her birini günü ve zamanı geldiğinde uygulamaya koydular. Bugün bile bu planları günü geldiğinde hayata geçirmeye çalışıyorlar.
Bugün dört bir yanımızdaki eski Osmanlı bakiyesi olan komşularımıza bir bakalım hangisinde huzur ve istikrar var? Suriye’nin durumu ortada, yok olmak üzere olan bir devlet. Libya, adeta ikiye bölünmüş durumda, iç savaş devam ediyor. Lübnan desen, her an diken üstünde olan ve patlamaya hazır bir bomba gibi duruyor. Irak iç savaşın eşiğinde ve olaysız gün yok gibi.
Balkanlar da hakeza, bir türlü beklenen huzur ve istikrara kavuşmadı. Bir Azerbaycan kalmıştı az buçuk huzuru yerinde olan, son zamanlarda güçlenen ve parlayan. Ona da Ermenistan’ı kışkırtarak saldırttılar. Bunların hepsi bu büyük planların birer parçası.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti geçmişten gelen tarihsel misyonunun farkında olarak mazlum ve mağdur halkların yanında olmaya, ne pahasına olursa olsun bunu tüm dünyaya haykırmaya devam ediyor. Çünkü biz biliyoruz ki, zulme sessiz kalmak zulme rıza göstermek demektir. Zulme rıza göstermekte zalimle aynı olmak, zulme ortak olmak demektir. Bu yüzden devletimiz hiçbir zaman zulme sessiz kalmadı ve eminiz ki bundan sonra da kalmayacaktır.
Azerbaycan bizim canımız, halkı bizim kardeşimizdir. Biz tek millet iki devletiz. Her zaman Azerbaycan’ın yanında olmaya bu haklı davasında onları desteklemeye devam edeceğiz. Saldırgan ve işgalci Ermenistan batılı emperyalistlerden güç ve cesaret  almasa bu alçak saldırılara girişemezdi, onu da biliyoruz. Hatta saldırgan Ermenistan son günlerde daha da ileri giderek sivil yerleşim yerlerini ve sivilleri hedef almaktadır.
Dost düşman herkes bilsin ki, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırarak başlattığı bu savaşta, Azerbaycan devletinin ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız. Bu kutsal davada Azerbaycan’ı destekleyen Cumhurbaşkanımızın ve Devletimizin resmi politikasını da sonuna kadar destekliyoruz ve arkasındayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milleti geçmişte olduğu gibi bugün de güçlüdür ve büyüktür. Büyüklüğünden ve gücünden hiçbir şey kaybetmemiştir. Ermenistan’ın ve Ermenistan’ı kışkırtan batılı emperyalistlerin akıllarını başlarına almasında fayda var. Biz, bölgemizde, hatta tüm dünyada huzur ve barıştan yanayız ve bunu istiyoruz. Ama ülkemize, topraklarımıza, birliğimize ,kardeşlerimize göz dikenlere de hak ettikleri gibi karşılık verecek güçteyiz ve vermesini de biliriz.
Bu savaşta şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Yaralanan gazilerimize acil şifalar temenni ediyorum. Bu vesileyle saldırgan ve işgalci Ermenistan’ı ve ona destek veren, yardım eden emperyalist güçleri en ağır şekilde kınıyorum. Kalın sağlıcakla…

Tarih: 14 Ekim 2020 Çarşamba    Hit: 6015
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol