21 Temmuz 2024 Pazar   

BOSNA SANCAK KÜLTÜR GÜNLERİ

BOSNA SANCAK KÜLTÜR GÜNLERİ
 

Türkiye Bosna Sancak Derneği ve Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı işbirliğiyle bu yıl beşincisi düzenlenen Bosna Sancak Kültür Günleri, Taksim’deki Metrohan'da yer alan "Saraybosna'yı hatırlıyor musun?'' video arşiv sergisinin açılışı ile başladı.
Açılış törenine, Türkiye Bosna Sancak Derneği Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı Mütevellileri, Vakıf Üyeleri ile arşivi oluşturan Nihad Kreševljakovic, arşivi sunuma uygun halde düzenleyen Clarissa Thieme ve çok sayıda davetli katıldı.
Türkiye Bosna Sancak Derneği’nden yapılan açıklamada, “Bugün emperyalist batının “sadece kendi için olunca” geçerli olan insani evrensel değerlerinin Ortadoğu’da değil Avrupa'nın göbeğinde nasıl katledildiğini de gördük. Bu iki yüzlü ahlaksızlığa karşı direnmek ve unutmamak vicdanı olan her insan için bir ödev. Unutmamak ve ders almak adına 31 Aralık 2023 tarihine kadar açık kalacak video arşiv sergimizi mutlaka gezmelisiniz” denildi.

4 BİN SAATLİK ARŞİV TARANDI
Serginin yaklaşık 4 bin saatlik arşiv görüntüleri derlenerek hazırlandığını kaydeden Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı adına sanat yönetmenliğini üstlenen Azra Tüzünoğlu, "Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında Metrohan'da yer alan 'Saraybosna'yı hatırlıyor musun?' isimli bir arşiv sergisinde belgeleri de içeren Hamdija Kresevljakovic isimli ünlü Bosnalı tarihçinin kütüphanesinin içinde yer alıyor. Hamdija Kresevljakovic'in torunlarından olan Nihad Kresevljakovic Saraybosna kuşatma altındayken, 1992-1996 yılları arasında aslında sivil bir arşiv oluşturmaya başlıyor. Yaklaşık 4 bin saat olan bu arşiv savaş sırasındaki sıradan hayatı içerdiği gibi milislerin hareketlerinin olduğu birtakım görüntüleri de içeriyor. O sıralarda ekranda, televizyonda hangi haberlerin yayınlandığını da içeriyor. Dolayısıyla bu çok enteresan bir arşiv bence ve bu arşivi benim dışımda enteresan bulan birisi daha varmış ki, o da bu sergide gördüğünüz eserleri üreten kişi Clarissa Thieme adlı Alman sanatçı. Clarissa 2004 yılında Nihad Kresevljakovic ile tanışıyor. Sonrasında arşivi incelemeye başlıyor. Bu arşivin nasıl bir önemi var derseniz, Batı medyasının bu kuşatmayı nasıl gördüğünü ve orada yaşayan Saraybosnalıları nasıl kurbanlaştırdıklarını çok daha net görebiliyorsunuz" diye konuştu.

"GÖRÜNTÜLER SAVAŞA BAKIŞIMI DEĞİŞTİRDİ"
Sergide yayınlanan eserlerin yönetmenliğini üstlenen Alman yapımcı ve sanatçı Clarissa Thieme ise, "2000'li yılların başında bu arşivlere ulaştım ve o zamandan beri bunlarla ilgileniyorum. Bu görüntülerin içerisinde sadece televizyon görüntüleri yok. Aynı zamanda sıradan insanların sıradan hayatlarını anlatan görüntüler de var. Bu insanların günlük yaşamını anlatıyor. Bu görüntüler benim savaşa olan bütün bakış açımı değiştiriyor. Bu görüntüler savaşta acı çeken insanlarla duygusal olarak bağ kurmama yardımcı oluyor" ifadelerini kullandı.

5. BOSNA SANCAK KÜLTÜR GÜNLERİ
Metrohan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Pera Müzesi'nde gerçekleştirilecek etkinlikler, 19 Kasım'a kadar İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.
Bosna Sancak Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında, Saraybosna Filarmoni Orkestrası'nın 100. yaş konseri ve Bosnalı yönetmen Pjer Žalica'nın film gösterimleri gerçekleştirilecek.
Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı ve Türkiye Bosna Sancak Derneği iş birliğiyle düzenlenen ve sanat yönetmenliğini Azra Tüzünoğlu'nun yaptığı konser, sergi, konuşma ve film gösterimi gibi etkinliklerle, Bosna-Sancak ile Türkiye arasındaki kültürel ve sanatsal paylaşımların artırılması amaçlanıyor.

Tarih: 08 Kasım 2023 Çarşamba    Hit: 1375

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol