13 Ağustos 2022 Cumartesi   

Mustafa SÖNMEZ / Araştırmacı / Yazar / İSAR

BOŞLUK BİRİNCİSİ...

 

SEÇİM sathı mahalline giren ülkemde olayları algılarla yönetme alışkanlığı da son hızla son düzlüğe giriyor. Troll işçiliğinde mesai harcayan klavye avantacılarının mevcut zekaları şanzumanda geri dişlisine takıldı takılalı kimseden tık çıkmıyor. Bu büyük handikapı foto finişe kadar taşıyamayacağını düşünen saray ve müştemilat tayfası meclise sosyal medya düzenlemesi adı altında yeni bir ayarlama  getirmeye hazırlandıklarını açıklıyor. Memlekette vatandaşın halinden haberdar olmayanların sosyal medyadan bu kadar haberdar olması millete karşı ne denli samimiyetsiz olduklarının ipuçlarını da taşıyor.
İktidarda bulunduğu yaklaşık yirmi yılda girdiği tüm seçimleri kazanan AKP, hiçbir seçimde yapmadığını yaparak dibini dinamitlediği ülke ekonomisinin son kalıntılarını da müzeye kaldırmak için seçim ekonomisi edebiyatına saz-mızrab çala kaşık kara kalem nanik yapıyor.
Yıllardır yüzüne bakmadığı milletin teveccühünü bir kez daha kazanma konusunda  hizmetlerinin yeterliliğine ve yarattığı mutlu azınlık sınıfının seçmen sayısı içindeki niceliğine güvenemeyen AKP; iktidarı kaybetmemek için ülkenin geleceğini karartma konusunda atacağı adımların rotasını da yavaş yavaş açıklıyor. Kimi doğrudan hazine kaynaklarından kimi de özellikle özel sektörün sırtından karşılanacak bedelini de elbette milletin ödeyeceği  kaynakları; değişik ağızlardan  açıklayarak vatandaşın dudağına parmak parmak bal çalmak geçmişte ne kadar işe yaramışsa yarın da o kadar işe yarayacak.
3600 gösterge, EYT’liler, düşük emekli maaşları gibi doğrudan hazine kaynakları ile karşılanacak tavizlerin üzerine bir de en az iki katı olmasına ve TÜİK  tarafından tüyleri yolunmasına rağmen enflasyon canavarının uzayan boyunun altında kalmış asgari ücrete yapılacak zam vaatleriyle günü kurtarma kolaycılığına AKP bile ilk kez olur veriyor. Verir elbette..
Yıllardır millete kibirle bakan görgüsüz tayfanın takkesi kelini gizlese de fikrini örtmeye yetmiyor. Toplumda yarattığı çürümüşlüğün çevreye yaydığı pis kokuların, sarayın pencerelerini kapatarak gerçek sorumlusunun genzine kaçmasına engel olarak kendi refahlarını arttırmaya ya da mevcut düzeylerini korumaya çalışmanın dışında millet için hiçbir şey yapmayanların hala bir şansları var maalesef.
Bu şansı ise iktidara rakipleri yaratıyor. İktidarı özellikle son on yılında boşluk birinciliğinde tutan muhalefet bloğunun, hala seçmenin kararını lehlerine çevirecek bir çözüm önerisi getirememiş olması sarayın yerlilerini daha yerli olacakları konusunda umutlandırıyor. Bırakın sorunlara  çözüm önermeyi ya da getirmeyi;  ağızlarını hiç açmasalar ülkeye daha faydalı olacakları izleniminden kurtulamıyorlar.   
Sonuç!...
Boşluk yine birinci oluyor….

Tarih: 11 Kasım 2021 Perşembe    Hit: 1113
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol