10 Temmuz 2020 Cuma   

BORUDAN STEADİCAM ÜRETTİ

BORUDAN STEADİCAM ÜRETTİ
 

Bayrampaşa'da yaşayan Mustafa Evcil, evinin üst katında bulunan atölyesinde plastik su borularından kamerayı kullanarak çekim yapmasını sağlayan "steadicam" üretti.

66 yaşındaki Mustafa Evcil, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde evinde kaldı ve kendisine yeni hobiler aramaya başladı. Emekli olan Evcil, daha önce farklı işlerle uğraştığını bu işlerden birinin de kamera arkasında çalışmak olduğunu ifade etti. Evinin çatı katını kendisi için bir atölyeye dönüştüren 66 yaşındaki Evcil, burada vücuda sabitlenerek kamera hareketleri yapmaya yarayan "steadicam" türü cihazın bir benzerini plastik su borularından üretti. Evde sıkıldığı için böyle bir uğraş bulduğunu söyleyen yaşlı kâşif, ürettiği cihazı ileride daha da geliştirerek seri üretime geçmeyi düşündüğünü söyledi.

"İLERİDE SERİ ÜRETİME GEÇME İHTİMALİM DE OLABİLİR"
Mustafa Evcil "Evde kaldığımız için canımız sıkılıyor bir aşağı bir yukarı inip çıkmayla vakit geçmiyor. Ben düğünlere, nişanlara gidiyordum. Pratik, belimde kuşakla devamlı kullanabileceğim bir şey yapmak istedim. Böyle bir şey tasarladım kafamda ve yaptım. Plastik su boruları ağırlık ve rahatsızlık vermediği için bunları tercih ettim. Ürünümün maliyeti 45 TL oldu bana. İlerde bunların daha değişiklerini yaptığımda maliyet yükselebilir. Ama ben maliyetinde değilim, benim amacım kendi kendime bir şeyler yapmak ve üretmek. İleride seri üretime geçme ihtimalim de olabilir" şeklinde konuştu. 


Kaynak: İHA

Tarih: 29 Mayıs 2020 Cuma    Hit: 1159

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol