25 Ekim 2020 Pazar   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

BİZ BİZE YETERİZ

 

ZAMAN çok çabuk geçiyor. Bir çok konuyu, olayı, krizi çok çabuk öğütüp hiç bir şey olmamış gibi hayatımıza devam ediyoruz. 2020 yılının nasıl geçeceği yönünde kimsenin tahmin etmeyeceği şekilde yaşıyoruz. Çocuklarımızın okullarına gidemediği, alışkın oldukları eğitimi alamadıkları, hatta öğretmenlerimizin de öğretici formasyonlarından uzaklaştığı, yeni bir eğitim sistemine adapte olmaya çalıştıkları bir buhran döneminden geçiyoruz. Sebep covid19, sebep aslında biziz. 

Öyle bir virus ki insan varlığının yaşadığı dünyanın bütün yerleşimlerini kendini acı bir şekilde gösteren, insanları evine günlerce,haftalarca hatta bazı yerlerde aylarca hapseden ve düşündüğünüz her türlü komlo teorilerine uyabilen küresel bir bela ile karşı karşıyayız. En ufak bir gevşememizde kendini çok çabuk gösteren bir musibet. Başta dediğim gibi çok çabuk unutuyoruz, onun için süreci Türkiye özelinde tekrar hatırlatmak isterim. 
10 Ocak’ta Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın çeşitli bürokratlarla yaptığı toplantı sonrasında salgına karşılık Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturulması kararlaştırıldı. Sağlık Bakanlığı havaalanlarına termal kameralar kurdu. Şubat ayında Türkiye, önce Çin sonra İran peşinden İtalya, Güney Kore ve Irak ile de uçak seferleri tek taraflı olarak askıya alındı. İran Irak kara sınırları kapatılarak sınırlarına yakın saha hastaneleri kuruldu. 
11 Mart’ta Avrupa'ya seyahat ederken virüse yakalanan bir Türk erkeğin ülkenin ilk koronavirüs vakası olduğu açıklandı. 
12 Mart’ta Cumhurbaşkanımız başkanlığında yapılan toplantı sonucu: Eğitim ve öğretimin televizyon ve internet ortamından devam edilmesi Spor müsabakalarının Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması gibi önemli kararların ilkleri alınmaya başlandı. 
14 Mart – 17 Nisan tarihleri arasında, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya uçuşları durduruldu. Tüm Bakanlıklar kendilerini ilgilendiren konularda kısıtlamalara gitmeye başladı. 
16 Mart’ta camilerde cemaat hâlinde namaz kılınmasına ara verildi. 
17 Mart’ta Çin temaslı 89 yaşındaki bir hasta hayatını kaybetti. İstanbul’da bir çok markette makarna reyonlarının boş görüntüleri yayınlandı. Kolonya en değerli ürünlerden biri oldu. 
19 Mart’ta tüm branşlarda ligler ertelendi, aralarında TUS ve MSÜ'nün de bulunduğu 9 sınav da ileri bir tarihe erteledi. 
20 Mart’ta Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeyle tüm özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi. 
21 Mart’ta bahçe, park ve mesire alanlarında mangal yakılmasını yasakladı. 46 ülkeye daha uçuşlar durduruldu. Böylece toplamda 68 ülkeyle hava ilişkileri kesilmiş oldu. 81 ilde asker uğurlama törenleri, berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri de durduruldu. Lokanta, restoran vb işyerlerinin sadece gel-al ve paket servis şeklinde hizmet verebileceğine karar verildi. 
23 Mart’ta bankaların 12.00-17.00 arası açık olacağını açıklandı. Galatasaray Kulübü ikinci başkanı Abdurrahim Albayrak ve Galatasaray futbol takımı teknik direktörü Fatih Terim'in COVID-19 testinin pozitif çıktığı açıklandı. 
1 Nisan’da Prof. Dr.Cemil Taşcıoğlu koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden ilk doktorumuz oldu. 
3 Nisan’da daha önce 65 yaş ve üzerine getirilen sokağa çıkma yasağı 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumluları da kapsayacak şekilde genişletildi. 1 Haziran!a kadar sürecek şekilde 30 büyükşehir ile Zonguldak'a giriş çıkışlar durduruldu. 
5 Nisan’da Google'ın yayınladığı rapora göre Türkiye'de topluluk hareketliliği %75 azaldığı görüldü. 
6 Nisan’da 23 Nisan kutlamalarının halkımızın 23 Nisan saat 21.00'de balkonlardan İstiklal Marşı okuması ile yapılacağı açıklandı. Parayla maske satışının yasaklandı ve Atatürk Havalimanı arazisi ile Sancaktepe'ye 1000 odalı sahra hastanesi kurulması kararlaştırıldı. 
11 Nisan itibarıyla 30 büyükşehirde ve Zonguldak'ta 48 saat sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Haftasonlarını kapsayan karar Ramazan Bayramındaki 4 günlük sokağa çıkma yasağına kadar devam etti 
14 Nisan’da COVID-19'a yakalanan tüm vatandaşların tedavilerinin ücretsiz yapılacağına dair Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 
11 Mayıs’ta Berberler ve AVM'ler tekrar hizmete açıldı. 
13 Mayıs’ta 0-14 yaş, 15 Mayıs’ta 15-20 yaş arası çocuklara 11.00 ve 15.00 saatleri arasında sokağa çıkma serbestliği uygulandı. 
29 Mayıs'ta camilerin Cuma namazı ile birlikte toplu ibadete açılacağı duyuruldu. 
26 Ağustos’ta daha önce 22 Mart – 1 Haziran tarihleri arasında uygulanan esnek ve uzaktan çalışmaya izin veren genelge tekrar yayımlandı. Bu kronolojiyi tekrar kaybedebileceğimiz bazı konuları, kazanımlarımızı ve olayları hatırlatmak adına verdim. Mesafe Maske ve Temizlik eksenli basit bir koruma yöntemi ile bu belayı bertaraf etmek elimizde. O bize bulaşmadan biz onu yok edelim. Çocuklarımızın geleceği için…..

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba    Hit: 2691
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol