08 Temmuz 2020 Çarşamba   

BAYRAMPAŞA TEKSTİL PİYASASINA NE OLUYOR?

 

ASLINDA geçen sayımızda Bayrampaşa’ya veda yazısı yazmıştık ama, gelen yoğun istek üzerine son bir kez yazma kararı aldım. Okuyucularımız ve esnaflarımızdan bana Bayrampaşa’daki birçok eksikliği yazmam konusunda yoğun talep geldi. Şöyle ki;
Okuyucularımızın çoğu biliyordur. Bayrampaşa İstanbul’un ilk organize sanayi bölgelerinden biridir. Mega kentte İkitelli Organize Sanayi Bölgesi yokken, Çerkezköy ve Çorlu’daki birçok fabrika daha kurulmamışken, Bayrampaşa vardı. Bu sebeple Bayrampaşa birçok firmanın merkezi durumundadır. Yani İstanbul’da sanayinin temelleri Bayrampaşa’da atılmıştır. Ancak gel gör ki Bayrampaşa’ya gereken önem verilmemektedir. Son birkaç yıldır Bayrampaşa tekstil bölgesinde ivme aşağı yönde ilerlemekte. Her geçen gün Bayrampaşa piyasasının bilinirliği azalmakta. En eski piyasalardan biri olan Bayrampaşa bayrağı diğer piyasalara kaptırmış durumda. Müşteriler, yerli ve yabancı alıcılar bölgemizi artık daha az ziyaret eder hale geldi. Dolayısıyla işlerde çok ciddi düşüşler meydana geldi. Küresel piyasalardaki daralmayla da birlikte işler iyice zor girdi. Bazı esnaflarımız siftah yapamadan dükkanlarını kapatıyor. 
Piyasamızın bu hale gelmesinde ise bizi yönetenlerin payı gerçekten çok büyük. Çünkü verilen sözler tutulmuyor. Daha 3-4 yıl öncesinde oluşan piyasalar bizi geçti. Hangi esnafla konuşsam dertli. Bayrampaşa’ya, hatta modaya yön veren büyük firmaların hepsi birer birer bölgemizi terk edip, diğer piyasalara gidiyor. Bu da diğer piyasaların önemini arttırırken, bizim bölgemizin değerini düşürüyor. Çünkü büyük firmadan alış-veriş için bölgemize gelenler, bunu yaparken çevredeki diğer küçük esnaftan alış-veriş yapıyordu, bu şekilde herkesin çorbası kaynıyordu. Toplu kazanç oluyordu. İyi firmaların hepsi gidince bölgemizdeki işlerde ciddi düşüş meydana geldi. 
En basitinden verilen sözler yerine getirilmedi. Piyasaya katkı sağlamaya çalışan, bölgemizi ayakta tutmaya uğraşan tek kurum, bunu gerçekten içtenlikle söylüyorum, BATİAD. Bizi yönetenler bu duruma el atmazsa gerçekten bölgemizdeki iş yerlerinin sonu iyi gözükmüyor. Derhal acil olarak bir durum değerlendirmesi yapılıp, sorun ve çözüm önerileri belirlendikten sonra harekete geçilmesi gerekiyor. Geç kalınması durumunda sonumuz hiç de iyi değil. 
Derneğimiz 400 imalatçı firmanın üyesi olduğu bir kuruluş. Bana gelen şikayetlerde artış çok yükseldi. Esnaf ziyaretlerimizde de firma yöneticileri sıkıntılarını bize bir bir anlatıyor. Bu sıkıntıları bu mecradan paylaşmazsam boynuma vebal olurdu. Kalın sağlıcakla!!

Tarih: 27 Mayıs 2019 Pazartesi    Hit: 1142
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol