08 Ekim 2022 Cumartesi   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

BAYRAMPAŞA’DA ÇATI BİLMECESİ

 

Merhabalar değerli okuyucularım. Bu sayımızda son günlerde sektörümüzün kanayan yaralarından biri haline gelen çatı olayına değinmek istiyorum.
Bayrampaşa halkı son 3 aydır, çatı yükseltme yarışını izlemekte.
Bayrampaşa Belediyesi’nin yıllardır her binanın sıkıntısı olan basık çatı uygulamasını değiştirmeme ısrarı yüzünden iskanı alınmış binalarda dubleks daireyi satın alan vatandaşlarımız, bir çok sansarın eline düşüyor. Bu sansarlar insanlara “çatınızı kaldırırız, size ceza ödetmeyiz”, diyerek vatandaşlarımızı kandırıyorlar.
Bu sansarlar önce işi alıyorlar, sonra çatı katı olayını kaçak bir şekilde hallediyorlar, sonra belediyenin zabıtalarının tespiti veya vatandaşların şikayeti üzerine zabıt tutularak imara aykırı yapı yani kaçak yapı muamelesi gördükten sonra inanılmaz fahiş cezalarla karşılaşıyorlar.
Yıllardır belediyeye bu tip çatı katı şikayetleri iletilmiş olmasına rağmen duymazdan gelinmesi çok ilginç değil mi?
Çatıyı projede kullanılır hale getirmenin ne gibi bir binaya zararı olduğunu anlamak mümkün değil. Binaya yükmü bindiriyor, hayır. Diyelim ki bindiriyor, o zaman proje ona göre statik çizilir, betonarme çizilir bu iş çözülür. Dünya uzaya gideli yıllar oldu, biz bir metre yeri düzeltemedik. Birde yetmezmiş gibi cezaları inanılmaz arttırarak minimum 100,000 TL’den 1.000,000 TL’ye kadar kesilen cezalar duymaktayız. Bizim başka işimiz yok mu? Zabıtanın başka işleri yok mu? Bu tür işlerle uğraşıyoruz...
Bakırköy’e gidiyoruz, Florya’ya gidiyoruz, bütün çatılar kullanılanılabilir halde. Prosüdüre göre izin verildiği için herkes mutlu. Kimse çatısını bir daha düzelttirmeye çalışmıyor. Buda ne anlama geliyor, yeteri kadar yükseklik verirseniz herkes mutlu oluyor.
Ne zaman yap-boz işinden vazgeçeceğiz, ne zaman bizim belediyemiz biz istemeden bize önden hizmet getirecek, yazık ki çok yazık. Kereste Rusya’dan geliyor, mebran dövizle alınıyor, iki kere çatı yaptırırsanız bu ülkenin boşa giden parası ve vatandaşın cebine gelen zarardan başka birşey değil... Lütfen daimi çözümler üretelim. Saygılar...
***
Arsa fiyatlarında rekor artış!
Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın verilerine göre, Türkiye çapında konut imarlı arsalardaki son 1 yıldaki değer değişimi yüzde 78 olarak gerçekleşti.
Türkiye’de ortalama konut imarlı arsa metrekare fiyatı bin 328 TL olurken, ortalama konut imarlı arsa fiyatı 741 bin 24 TL’ye yükseldi. Arsa fiyatları en yüksek olan iller ise İstanbul, İzmir ve Antalya oldu. İstanbul’da konut imarlı arsalar için ortalama metrekare satış fiyatı 2 bin 919 TL, İzmir’de 2 bin 457 TL, Antalya ise 2 bin 361 TL olarak hesaplandı.
***
Otomotiv ihracatı gaza bastı
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Temmuz ayına ait otomotiv ihracatı verilerini açıkladı. Geçtiğimiz ay Türkiye’nin otomotiv sanayi ihracatı yüzde 3.5 artışla 2 milyar 51 milyon dolar oldu. Ocak-Temmuz döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam otomotiv ihracatı, yüzde 5.8 artarak 17.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu kapsamda, ortalama aylık ihracatı 2.5 milyar doları buldu. Türkiye ihracatında ikinci sırada yer alan otomotiv sanayinin payı da yüzde 11 olarak gerçekleşti.Tarih: 11 Ağustos 2022 Perşembe    Hit: 1105
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol