19 Mayıs 2022 Perşembe   

Muhammed SANCAKTAR / Türkiye Bosna Sancak Kül. ve Yrd. Der. Bşk. / Geniş Açı

BATI BİZİ NEDEN SEVSİN?

 

Kıymetli dostlar;
Batı Türkiye’nin etrafına 300 yıldır zincir örüyor.
Bu zincirin son halkasını Sevr ile tamamladılar. Daha doğrusu tamamladıklarını sandılar.Ancak Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk Milleti Kurtuluş Savaşı vererek bu anlaşmayı kabul etmediğini ve asla kabul etmeyeceğini 72 millete gösterdi.Ama gelin görün ki Atatürk’ten sonra planlarını sinsice uygulamaya çalıştılar.Bazen lehimizeymiş gibi gözüken anlaşmalar bile aslında aleyhimizeydi.
Mesela, şimdiki Avrupa Birliği’nin  (AB) önceki adı Avrupa Ekonomik Topluluğu’ydu (AET). Bunların kendi aralarında ortak pazar anlaşmaları vardı.Türkiye de güya o anlaşmaya dahildi.Ama tam anlamıyla onlar ortak, biz pazardık. Onların mal sattığı pazar.Yıllarca böyle sömürüldük.
Son 20 yılda bize örülen zincirin halkalarını teker teker kırmaya başladık.
Her alanda. Dış politikada, uluslararası anlaşmalarda, küresel ve bölgesel meselelerde ve ekonomide. Biz de üretmeye başladık. Üretmekle kalmadık, sattık.Yani onlardan ithal ettiğimiz ürünleri ithal etmemekle kalmadık, ihraç etmeye başladık. Hem de katma değerli ürünleri ve en gelişmiş ülkelere…
Günlük kullandığımız sıradan kıyafetleri,hatta dikiş iğnesini bile onlardan alıyorduk. Şimdi en kaliteli giyim  ve tekstil ürünlerini Avrupa’nın neredeyse tüm ülkelerine ve  yaklaşık 150 ülkeye satıyoruz. Sadece tekstil mi? Tabi ki hayır. Tarım ürünlerinden tutun, bir çok hammaddeye, demirden tutun yazılıma, İHA, SİHA’dan tutun maden ve kimyevi maddelere kadar bir çok şey satıyoruz.
İhracatta özellikle 2021’de rekor üstüne rekorlar kırdık.
Eylül 2021’de Cumhuriyet tarihinde ilk kez cari fazla verdik.
Ortadoğu’da, Balkanlar’da, Kafkasya’da, Afrika’da, Doğu Akdeniz’de, Suriye’de, Kuzey Irak’ta, Azebaycan-Ermenistan savaşında izlediğimiz dış politikayla küresel aktör olduğumuzu ispatladık. Göçmenler, mazlum ve mağdur halklar, işgal altındaki Filistin ve daha birçok meselede dünyanın beşten ibaret olmadığını tüm dünyaya gösterdik.
Zeytindalı, Fırat Kalkanı, Barış Pınarı, Pençe Yıldırım, Pençe Şimşek, Pençe Kaplan harekatlarıyla terörün belini, destekleyen ülkelerin yardım elini kırdık.
Libya meselesinde, Doğu Akdeniz’deki münhasır bölge, Kıbrıs’taki haklarımız konusunda kararlı ve dik duruşumuzu yedi düvele gösterdik. Cumhurbaşkanımızın kararlı ve dik duruşu sayesinde son bir kaç yılda tüm dünyada oyuna gelen değil, oyun belirleyen ülke olduk.
Tüm bunları yaparak batının etrafımıza ördüğü zincirleri, ayaklarımıza vurduğu prangaları teker teker kırdık. Batının güdümünden çıkıp çıkarlarımız doğrultusunda  kendi başımıza hareket etmeye başladık. Bunları yapan bir ülkeyi Batı neden sevsin. Sevmeyi bırakın bunlar Batı’nın hoşuna gider mi? Gitmez elbette ki ve gitmedi de. Bunun üzerine yapmadıklarını bırakmadılar. 15 Temmuz darbe girişimini tertip ettiler, envai türlü terör olayları düzenlediler, ülkemizi kaosa sürüklemek istediler ama başaramadılar.
Bu sefer tüm ekonomik güçlerini ve avantajlarını kullanarak  ekonomik saldırılarda bulundular ve bulunuyorlar. Bu ekonomik saldırıların ardı arkası kesilmedi ve kesilmeyecek gibi de gözüküyor.
Cumhurbaşkanımızın kararlılığı, basireti ve dirayeti, aziz milletimizin sabrı ve feraseti, iş adamlarımızın fedakarlığı ve samimiyeti sayesinde bu saldırılara boyun eğmeyecek ve dik durup atlatacağız.
2022 yılı bizim şahlanma yılımız olacak...
2022 tüm dileklerinizin gerçekleştiği bir yıl olsun.    Kalın sağlıcakla….

Tarih: 18 Ocak 2022 Salı    Hit: 583
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol