21 Nisan 2024 Pazar   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

BAŞIMIZ SAĞOLSUN

 

Merhabalar, saygı değer Paşavizyon okurları. Öncellikle yazıma başlamadan önce, Şubat ayında geçirdiğimiz depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın başı sağolsun. Başımız sağolsun! Acımız büyük kelimelere dökmek  yetersiz kalıyor. Çok üzgünüz içimiz buruk.
Spor konuşmadan önce deprem felaketi hakkında birkaç yazı yazmazsam maalesef vicdanım elvermeyecek. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ülkemiz yeryüzünün en güzel ülkesi. Her yeri bereket saçan cennet topraklar. Maalesef halkımız her ne kadar neşeli kibar olsa da ihmalkarız. Ülkemiz bir deprem ülkesi ve hepimiz bunun bilincinde olmalıyız. Evet çok büyük deprem oldu. Can kayıpları oldu. Kayıplar azami rakamlara inebilir miydi? Peki ihmaller zincirinde sadece inşaat şirketleri mi suçlu? Kolon kesen dükkan sahipleri, birkaç metrekare fazla kazanmak için evini müteahhide vermeyen ev sahipleri? Denetim mekanzimaları? 13,5 milyon insan etkilendi dile kolay.  Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın gelecekleri maalesef hepimizin ihmaller zincirindeki enkazı altında kaldı! 99 depremi geçirmiş bir millet olarak hala ihmallere devam ederek ‘’BİRŞEY OLMAZ’’ kafasında olursak ilerde böyle felaketlerde can kayıplarımızda ancak suçlanacak kimseler ararız. Dayanışmamız, dünyadan diğer ülkelerin destekleri çok güzel görüntüler oluşturdu. Ama yine de acımız o kadar büyük ki yüreğimize su serpemeyiz. Unutulmamalı. Zaten unutulcak gibi değil!!!
Öncelikle, denetim mekanizmaları artmalı, eğitim almalıyız. Okullarda  ders olarak anlatılmalı uygulamalı eğitim verilmeli. Evlerimizde deprem çantası olmalı. Nasıl kullandığımız arabaları muayeneye sokuyorsak binalarımızıda öyle muayaneye sokmalıyız. Gerekiyorsa kaçak kat çıkan komşularımızı bile denetim mekanizmalarına şikayet etmeliyiz. Gözümüzü para hırsı bürümemeli. Konuşulacak o kadar konu var ki malesef neresinden tutarsak tutalım elimizde kaldı, kalıyor, akıllanmazsak kalmaya devam edecek. Uçaklarda bile kurallar “kanla yazılmış’’ hep hatalar sonucu hep gelişim olmuş, fakat 99 depremi geçirmiş ülkemizde deprem bilinci bir türlü uyanamamış yazık! Hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum.
***
Biraz takımlarımız hakkında konuşalım çok yazmak gelmesede içimizden bu havada takımlar hakkında kısa birer not bırakmak istiyorum.
Galatasaray super lig tarihinde en uzun galibiyet alma rekoru kırarken yaptıkları Zaniolo transferi çok büyük transfer, Ribery etkisi yaratacak. Sakatlık yaşamazsa Galatasaray’ın elini çok rahatlatan kozlardan biri olacak. Kadro kalitesi ve oyun olarak Galatasaray rakiplerinin önünde götürüyor, fakat her an herşey olabilir. Okan Burukta bunun bilincinde olduğu için temkinli yaklaşıyor. Ama şunu belirtmek istiyorum ki Zaniolo genç takımlardan beri takip ettiğim bir topçu, dünya yıldızı adayıydı. Diz sakatlıkları olmasa City veya Real Madrid’te takımın star oyuncusu olabilecek seviyede oyuncuydu. Galatasaray çok iyi iş çıkardı. Erden Timur’u tebrik ederim. Fakat olası hüsran senaryolarında ‘’ÇİLEK SEZONU’’ sonrası buhran geçirebilir Galatasaray.
***
Fenerbahçe’ye gelecek olursak, Galatasaray’ı takip ediyorlar ama Jorge Jesus’un yabancı basına verdiği demeçlerden sonra baya irkildim. Ali Koç başkan malesef tarftarın tepkisine maruz kalmaya devam edecek. Attığı tüm zarlardan zararla kalktı. Taraftar “loser’’ hissediyor kendini. Aziz Başkanı mumla aradıklarını bile sesli şekilde dile getirmeye başladılar. Ferdi, Szalai ve Enner Valencia’nın bireysel performansları takımı ayakta tutuyor. Ama Dünya Kupası öncesi Fenerbahçe ile  Dünya Kupası sonrası Fenerbahçede çok büyük bir değişim var gece gündüz gibi! Cidden çok enteresan fikstür iyiydi kabul, acaba takımlar Feneri çözdü mü? Fenerbahçe 140 transfer yapmış Ali başkan döneminden itibaren. Ali başkan diğer alanlarda çok başarılı olabilir ama futbol konusunda malesef taraftarı 2’ye böldü! 1-2 sene içerisinde başarı gelmezse Aziz başkan gibi dönemi biter. Ali başkan artık oynadığı zarları çok dikkatli atmalı.
***
Beşiktaş Şenol Hocanın, toparlama sürecinde bu sezon amaç Avrupa kupalarına katılmaya çalışıyor. Ama şampiyonluk ihtimalleri ve oyunları çok düşük. O yüzden çok konuşmaya gerek duymuyorum. Delle Ali tam bir fiyasko çıktı. Orta saha da oluşan bir yığıntı var bakalım yığıntı nasıl temizlenecek. Defaans hattı ve kalecilerin formsuzluğu Beşiktaşın en büyük sıkıntısı. Şenol Hocanın takımı eski günlerine geri getirceğinden şüphem yok.
***
Hatayspor ve Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü ligden çekilmeli kararları doğrultusunda TFF’nin almış olduğu kararlardan dolayı tebrik ediyorum. Çok doğru hamle ve karar. Ayrıca takımlarımızın maddi ve manevi destekleri çok önemli ve devam etmeli etkilenen bölgeler için.
***
Malaalesef spor yazısı yasmak isterdim. Son 1 aydır hepimizin hem fikir olduğu konularda yazı yazdım ama tekrardan evet ülkecek çok zor günler geçiriyoruz. Dayanışmamız çok güzel ama yinede hayatını kaybeden ve bundan etkilenen vatandaşlarımızı geri getiremeyiz. Ama ileride olası felaketlere karşı, 99 depremi merkezi Maraş olan depremde, bir deprem ülkesi olarak hala bilnçlenmezsek. Olası felaketlerde tablo daha acı olabilir. Umarım bird aha Böyle bir felaketle karşılaşmamak dileğiyle.. Bilinçli olun!
Farkındalığımız artmak zorunda...

Tarih: 15 Mart 2023 Çarşamba    Hit: 1025
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol