27 Şubat 2021 Cumartesi   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

BAĞ-KUR’LULAR BORÇLARINDAN KURTULUYOR. SAKIN KAÇIRMAYIN!

 

DEĞERLİ Paşavizyon okurları, merhaba...
Bu sayımızda halk arasında ‘Vergi affı’ diye bilinen 7256 sayılı yasayla alakalı özet bilgilerle sizlerin karşınızdayız.
Önemli gördüğüm madde ise Genel Sağlık Sigortası borcu bulunan vatandaşlarımızla ilgilidir. SGK’nın sitesinde yayımladığı açıklama kısmını ise aynen size aktarıyorum.
-Ağustos 2020 ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları otomatik olarak yapılandırılacaktır. GSS borçları için vatandaşlarımızın başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır.
-30 Nisan 2021 tarihine kadar ana para borcun tamamının ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinecektir.
-Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımız borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021’e kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan vatandaşlarımızın borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.
Bağ-Kur’luları da unutmamış bu kanun koyucular. O kadar iyi özetlemiş ki yine SGK resmi sitesinden alıntı yapıyorum.
31.10.2020 tarihi itibarıyla prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarının borçlarını 1 Şubat 2021 tarihine kadar ödeyememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırmamaları halinde;
31 Ekim 2020 (Ekim ayı dahil) tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak, prim borçları silinecektir.
Faaliyetlerine devam edenlerin ise sigortalılıkları 1 Kasım 2020 tarihi itibarıyla yeniden başlatılacaktır.
Daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihindeki prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanarak borç tutarının tamamının borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecektir.
Diğer önemli gördüğüm konu ise  11/11/2020 tarihli ve 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun bence en önemli maddesi aşağıda yayımladığım 21. Maddesidir. Maddeden yararlanmak için herhangi bir vergisel yükle de karşılaşılmayacaktır.
“Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, geçici 93’üncü madde hükümleri çerçevesinde, 30/6/2021 tarihine (bu tarih dâhil) kadar Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebileceklerdir.’’
Vergi, SGK, Gümrük vergileri, Belediyeler ve trafik cezaları da dahil bir çok yükümlülüğün ödeme planınıza göre tekrar revize edilmesi, cezalarının kısmen veya tamamen ortadan kaldırılmasıyla alakalı bu yasadan faydalanmanız yerinde olacaktır.
Temizlik, maske ve mesafe kuralına uymanızı rica eder, sağlıklı günler dilerim.

Tarih: 12 Aralık 2020 Cumartesi    Hit: 7049
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol