24 Haziran 2024 Pazartesi   

Bekir Taner ATEŞ / BATİAD Yön. Kur. Bşk. / Üretimin Sesi

AYAĞA KALKMALIYIZ

 

Değerli Paşavizyon okuyucuları sözlerime başlamadan her birinize sağlık, sıhhat diliyorum.
Kurşun gibi ağır günlerden geçiyoruz. Neyin çok önemli neyin daha az önemli olduğunu kestirmenin münkün olmadığı günlerdeyiz. Bir tarafta ülkemizin alan ve nüfus büyüklüğünün % 15’ini etkileyen tarihte emsali görülmemiş deprem felaketi  neticesinde, hayatlarını kaybeden 50 bin vatandaşımız, diğer tarafta sayısı henüz belirsiz binlerce kayıp vatandaşımız. Bir diğer tarafta binlerce sakat kalmış, milyonlarca evsiz barksız kalmış vatandaşımız.  Bir diğer tarafta enkaza dönmüş illerimiz ilçelerimiz köylerimiz. Sanayi tesislerimiz, iş yerlerimiz, yollarımız, kamu kurumlarımız, adeta ülkemiz bir kıyamet ortamı yaşamakta. Böyle başlamaktan dolayı üzgünüm.
Lakin mevcut durum bunun çok ötesinde, dram ve yıkım oluşturmaktadır. Ülkemiz, Cumhuriyetimiz 100. kuruluş yıldönümünde maalesef bu tablo ile karşı karşıyadır. Buradan ayağa kalkmamız gerekiyor. Hemde çok çabuk şekilde.
Uluslararası konjonktürün aleyhimize olduğu, her tarafımızı ülkemiz ile ilgili kötü emeller besleyenlerin sardığı mevcut durumumuz birçok riskleri de ülkemiz ve milletimiz açısından barındırmaktadır. Buradan hasarsız çıkmanın yolu birlik olmamız ve adeta kurtuluş savaşı veriyormuşcasına bir mücadele etmekten geçmektedir. Ülkemizin uğradığı deprem felaketinin maddi karşılığı 100  milyar dolardır. Bunu her bir vatandaşımız bilmeli ve bu vahim durumun ciddiyetine uygun davranmalıdır.
Böyle bir felaketle karşılaştığımız dönemde maalesef ülkemiz seçim dönemine girmiştir. Böyle bir durunda en istenmeyecek durum seçim ortamıdır. Ülkemizde seçimler birlik ve beraberlik ortamından çok uzaktadır.
14 Mayıs’ta yapılacağı kesinleşen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminin ilk turda bitmesi, Cumhurbaşkanı ile meclisin aynı partiden olması ülkemiz açısından mevcut durumda hayati önem taşımaktadır.  Allah korusun burada farklı tablo olduğu takdirde ülkemiz açısından siyasi istikrarsızlık günleri bizleri beklemektedir.
Değerli Bayrampaşalılar;
Ticaretle uğraşan dolayısı ile ekonomi öncelikli bilgi sahibi bir kişi olarak asıl konuyu değil de depremi, seçimi konuşmak zorunda kalmak hoş bir durum değil. Lakin bu iki konu şu anda ülkemizde her şeyin önüne geçmiş durumda.
Ülkemiz şu anda dış dünyadan hiç iyi gözükmemektedir. Bunun da ekonomik anlamda yansımalarını çok çabuk görmeye başladık. Deprem öncesine göre özellikle tekstil sektörümüzde % 20’nin üzerinde ihracat kaybı oluşmaktadır. Mal alıcısı ciddi firmalar, oluşan felaket ve her gün onlarca kanalda gündem olan İstanbul’da da deprem olacak haberleri sipariş tesliminde sorun oluşabileceği kaygısı ile siparişlerini ülkemizden çekmektedirler.
Geçen yıl rekor kırdığımız turizm sektörü, deprem sonrası İstanbul’da % 25-30 rezervasyon kaybına uğramıştır. Sadece bu iki konu dahi bizim çok hızlı bir şekilde deprem gündeminden çıkmamız için yeterlidir.
Hükümetimiz gereken uyarıları yapmalı, artık televizyonlarda deprem görüntüleri yer almamalıdır. Televizyon programlarından İstanbul ile ilgili deprem haber programları kaldırılmalıdır. Deprem ülkemizin gerçeğidir, yapılması gerekenlerde bellidir. Bu konuda keşfedilecek birşey yoktur.
1999 öncesi yapılmış, oturduğumuz yerleri yenileyeceğiz. Aynı şekilde iş yerlerimizi yenileyeceğiz. Kiralama yaparken öncelikle buna bakacağız. Konu bu kadar net ve ortadadır.
Belediyelerimiz artık parsel bazlı imar planı değişikliği işini bırakmalıdır. Kentsel dönüşüm hiç bir soru işareti bırakmayacak şekilde şeffaf yapılmalıdır
Değerli okuyucular;
Bayrampaşa tekstil merkezimizde ve tekstil sektörümüz açısından yukarıda bir bölümünü belirttiğim sebeplerden, moraller şimdilik bozuk. İşletmelerimiz kapasitelerinin çok altında üretim yapmaktalar. Bu da zarar oluşturmakta. Ümidimiz bu karamsar durumdan bir an önce çıkılmasıdır.
Yaklaşan Ramazan ayınızı şimdiden tebrik ediyorum.
Mübarek Ramazan ayının ülkemize hayırlar getirmesini, Cenab-ı Allah’tan diliyorum. Hepinize saygı ve sevgiler sunuyorum.

Tarih: 15 Mart 2023 Çarşamba    Hit: 1041
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol