05 Nisan 2020 Pazar   

Eren EYÜPOĞULLARI / Sektörel Analiz / Eyüpoğulları Group Emlak Danışman Uzmanı

APARTMAN YÖNETİMİ NASIL OLMALIDIR?

 

APARTMAN yönetimi konusunda ülkemizde toplu yapı çalışmalarının hız kazandığı bugünlerde kentsel dönüşüm planları insanların daha güvenli, daha temiz, daha bakımlı ve kendisini daha özel hissedebileceği yaşam alanları yaratma amacıyla projelendiriliyor. Ama sonrasında maalesef aidat ödemelerini toplama veya yönetici anlayışını kabullenemeyen kişiler tarafından oluşan sorunların başını çeken apartmanların ihtiyaçları, asansör bakımları, apartman giderleri ve sunulan hizmet boyutuyla küçük bir apartmandan büyük sitelere kadar mali boyutlarıyla ise orta ölçekli ticari işletmelerin vergi sonrası gelirlerini aşabilecek boyutlara ulaşabiliyor.
Her biri neredeyse küçük bir kent haline gelen binaların en temel sorunlarından biri de verimli apartman yönetimi eksikliği... Kat Mülkiyet Kanunun ilgili maddeleri gereğince seçilen Apartman Yöneticisi / Yönetim Kurulu, doğal olarak asıl profesyonel işleri ile meşgul olduğundan, bu yöneticiler, sitenin idari ve saha hizmetleri yönetimini sektörde bu konuda tecrübe ve eğitimli profesyoneller bulunmadığından, apartman yönetimi bilgi ve tecrübesi olmayan kişiler aracılığı ile yürütme yolunu seçmek durumunda kalıyor. Tabii bu da yönetilen apartmanların veya sitelerin sorun yaşamalarına sebep veriyor. Ama son günlerde benimde dikkatimi çeken site yönetim şirketleri kurulmuş ve kaliteli hizmetler verdiğini duyuyorum. Değerli okurlarım veya çevresi böyle sorunlarla karşılaştığından profesyonel ekiplerden faydalanmalarında yarar olacağını düşünüyorum...
634 Sayılı Kat Mülkiyet Kanununa göre; Ana gayrimenkulün 8 veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.
Apartman ya da sitede yönetici yok ise kat maliklerinden bir veya birkaçı yönetim oluşturabilir. Ancak birçok apartmanda yönetimin aldığı kararlara karşı çıkan kat malikleri olduğu için zaman zaman tatsız hadiseler de yaşanıyor.
Sitelerde toplanamayan aidatlar ve sürekli değişen tadilat masrafları gibi teknik, hukuki ve finansal yönetim sorunlarını artık komşular değil, profesyonel şirketler çözüyor.Profesyonel olarak hizmet veren bu firmalar; apartmanda sorunları ortadan kaldırmak ve sizlere daha huzurlu bir yaşam alanı sunmak amacıyla mali, idari ve teknik sorunların çözümü konusunda belli bir ücret karşılığında hizmet vermektedir.
Bu firmaların verdiği hizmetler, bütçe yönetimi alanında; apartman ya da sitelerin resmi defterlerinin yıllık noter tasdiklerini yapar. 
Aidatların takip ve tahsilatı, apartman/site personelinin özlük hakları ile ücretlerinin ödenmesi gibi konuları takip eder. Bunun yanı sıra her ay muhasebe çizelgeleri panolarda duyurulur. Hukuki yönetim alanında ise proje toplantılarında alınan karar ve gerçekleştirilen uygulamaların hukuka uygunluğunu sağlar ve takibini yapar.
Bu firmalar bina ortak alanları ve tesisat alanlarının bakım ve temizliğini de sağlar. Bunların yanı sıra istenirse özel güvenlik hizmeti de verebilir. Bu hizmetlerin yanı sıra elektrik, su tesisatı, çatıların, varsa asansör, yangın söndürme sistemleri ve havuzların düzenli kontrol ve bakımlarını yapmaktadırlar.

Tarih: 14 Şubat 2020 Cuma    Hit: 1042
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol