19 Mayıs 2022 Perşembe   

Ümit ALBAYRAK / Gazeteci Yazar / Yiğitçe

AMATÖRDEN PROFESYONELE

 

Tüm dünyada en çok sevilen spor dalı olan futbolda Türkiye'de profesyonel olarak yüzlerce  amatör olarak ise binlerce kulüp var. Bize göre profesyonel futbolcular çok iyi hayat yaşayan şanslı insanlardır.
Ama çoğunlukla onların nasıl şartlarda yetiştiğini bilmeyiz.
Milli takımın başarılı futbolcularının bazıları amatör liglerde futbola başlamış. Yani profesyonel futbolcu olma yolunda aldıkları ilk eğitim amatör liglerden. Trabzonspor kalecisi
Uğurcan Çakır, İstanbul amatör lig takımlarından Yamanspor'da, Fenerbahçe kalecisi Altay Bayındır, Bursa Yolspor'da, Atalanta'da oynayan Merih Demiral, Kocaeli amatör takımlarından Karamürsel İdmanyurdu'nda, Leicester City'de forma giyen Çağlar Söyüncü, İzmir amatör lig ekibi Menemen Belediyespor'da, Lille'de oynayan Mehmet Zeki Çelik, İstanbul ekibi  Yavuz Selim'de, Beşiktaşlı Umut Meraş  İstanbul amatör lig takımlarından Yeşilköyspor'da yetişip profesyonel takımlara transfer olmuşlar...
Bunu Bayrampaşa özeline indirirsek Galatasaray kaptanı Arda Turan, Altıntepsispor'da, Beşiktaş kaptanı Necip Uysal ise Teknikspor'da futbol hayatına başlayarak bugünlere gelmişlerdir.
Yani amatör ligler profesyonel liglerin lokomotifi durumunda. Geçmişte de bu futbolcuların yüzlerce örneği de mevcut.
Pofesyonel kulüplerin hemen hemen tamamı borç batağındayken, niye kurtuluş reçetesi olan amatör liglere sırt çevirirler anlamak da mümkün değil. Profesyonel liglerdeki bir teknik direktörün bir günlük ücretini bir ayda bile alamayıp, amatör liglerde çalışan antrenörler de Türk futboluna oyuncu yetiştirip katkıda bulunmaya da devam ediyor.
Gelelim Bayrampaşaspor ve amatör takımlarımıza...
Bayrampaşaspor ilçemizin tek profesyonel takımı ama amatör takımlarla futbolcu alışverişi hemen hemen hiç yok.
Sezon başında neredeyse yenilenen takımda devre arasında yine gidenler ve gelenler oldu.
Bayrampaşaspor ilçesindeki takımlardaki yetenekli futbolculara sırt çevirmemeli.
Bakın Beşiktaş'a. Geçmişte olduğu gibi yine altyapıya yöneldi ve takımı gençlerle donattı. Bunların da bir kısmı ilk kez amatör takımlarda sahalara adım atmıştı.
***
Futbolcu nasıl olunur?
Futbola başlamak için en erken yaş 10-11 yaşları arasındadır. Öncelikle bulunduğunuz bölgedeki en iyi kulübe gitmeniz gerekiyor. Burada belirli bir süre oynadıktan sonra amatör lisansa sahip olacaksınız. Amatör lisans ile futbolcu olmaya bir adım daha yaklaştınız. Amatör lisansı aldıktan sonra profesyonel lisans için en az 5 yıl daha futbol oynamaya devam etmeniz gerekmektedir. Daha sonra profesyonel lisansa sahip olarak herhangi bir kulübe transfer olabilirsiniz. Profesyonel lisansa sahip olduktan sonra hem amatör hem de profesyonel liglerde futbol oynamaya başlayabilirsiniz.
İyi bir futbolcu olmak için nelere yapılmalı?
İyi bir futbolcu olmak için öncelikle beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekir. Daha sonra bir spor disiplini kendinize belirlemelisiniz. Spor disiplini belirleyerek her gün bu spor disiplinine uymalısınız. Her gün spor yapmalı ve sporunuzu mutlaka ihmal etmemelisiniz. Futbolda hız ve teknik çok önemlidir. Eğer tekniğiniz yok ise teknik kazanmak için bir antrenman programı belirlemeniz gerekiyor.
Teknik ve hızdan sonra en önemli olan şey fizik gücüdür. Fizik gücü futbolda ikili mücadelelerde çok önem teşkil eder. Bundan dolayı fizik gücüne sahip olmak için belirli ağırlık egzersizleri yapabilir ve bu şekilde fizik gücüne sahip olabilirsiniz.

Tarih: 18 Ocak 2022 Salı    Hit: 510
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol