08 Ekim 2022 Cumartesi   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

AĞUSTOS AYI KİRA ARTIŞ ORANI İŞ YERLERİ İÇİN %49,65

 

Değerli Paşavizyon okurları merhaba.
Malumunuz TÜİK verilerine göre Ağustos ayı kira artış oranı iş yerleri icin %49.65, konutlar ise Temmuz/2023 tarihine kadar %25 oranından fazla zam yapamayacakları için %25 oranı söz konusu tarihe kadar sabit kalacaktır.
Kasko fiyatı neye göre belirlenir?
Kasko poliçe fiyatları hem sigorta şirketlerine hem de sigortadan yararlanmak isteyen kişilerin sürücü bilgilerine ve araç geçmişine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kasko fiyatını belirleyen unsurlar nelerdir? sorusuna “kasko fiyatını aracın markası, modeli, üretim yılı, motor hacmi, sonradan eklenen aksesuar ve cihazlar, aracın kazaya karışmış olup olmaması belirler.” şeklinde cevap verilebilir.
Kasko fiyatını yüksek bulduğun için kasko yaptırmak konusunda tereddüt yaşıyor olabilirsin. Çünkü kasko prim bedelleri aracının özelliklerine ve sigorta şirketine göre yüksek meblağlara çıkabilir. Ancak araç fiyatlarındaki artışı ve ilerleyen dönemde araçların daha fazla değerleneceğini de göz önünde bulundurursan bugünden kasko sigortası yaptırmanın önemini daha iyi anlayabilirsin. Primlerin ne kadar olduğu en iyi kasko şirketi seçimini de etkileyen bir faktördür. Fiyatların ne kadar olduğu bu bakımdan da önem kazanır.
Temmuz ayında en çok hangi
yatırım aracı kazandırdı?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı Temmuz ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları verisini açıkladı. Buna göre, aylık en yüksek reel getiri, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 2,50 oranında DİBS' de gerçekleşti. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde ise DİBS yüzde 0,23 oranında yatırımcısına kaybettirdi.
Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Amerikan Doları yüzde 2,17, mevduat faizi (brüt) yüzde 3,76, Euro yüzde 5,51, külçe altın yüzde 7,22 ve BIST 100 endeksi yüzde 7,39 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde Amerikan Doları yüzde 0,51 oranında reel getiri sağlarken, mevduat faizi (brüt) yüzde 1,12, Euro yüzde 2,93, külçe altın yüzde 4,68 ve BIST 100 endeksi yüzde 4,85 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.
Amerikan Doları, üç aylık değerlendirmede; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,47 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlarken; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,64 oranında yatırımcısına kaybettirdi. BIST 100 endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,69, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,04 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.
Kısa... Kısa... Kısa...
Riskli yapı kapsamında yıkılarak yenisi yapılan konuttan daire satışı sırasında alıcı ve satıcının tapuda harç ödemeyeceğine dair Danıştay Vergi Dava Dairesi kararı yayımlandı. (2022/7)
Devlet alacaklarını zamanında tahsil edemediği zaman aylık %1.60 oranında gecikme zammı uyguluyordu. Bu oran aylık %2.50'ye çıkarıldı.
Diğer bir kararda ise zor durum halinde devlet alacaklarını belirli durumlarda yıllık %15 oranında erteliyordu. Şimdi ise bu oran %24 olarak artırıldı.
Kredi kartınızı kayıp/çalıntı bildirimini 24 saat içinde yapın 150 TL'den sonra yapılan tarafınıza ait olmayan kullanımdan sorumlu olmayın.
Banka kartları ve kredi kartları kanunu’nun 12.maddesine göre kredi kartınızın çalındığını/kaybolduğunu yapacağı bildirimden önceki 24 saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan zararlardan 150 Türk Lirası ile sınırlı olmak üzere sorumludur. Hukuka aykırı kullanımın, hamilin ağır ihmaline veya kastına dayanması veya bildirimin yapılmaması hallerinde bu sınır uygulanmaz.

Tarih: 11 Ağustos 2022 Perşembe    Hit: 926
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol