17 Ocak 2021 Pazar   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

ABD SEÇİMLERİ

 

ABD SEÇİMLERİ
ABD seçimlerini bütün dünya nefesini tutarak izledi. Bu yüzden sadece ABD değil, dünya da Trumpçılar ve Bidencılar diye ikiye ayrıldı.
Büyük çoğunluk, başta derin ABD olmak üzere küresel sermaye ve medya Biden'dan yanaydı.
ABD, tarihinde ilk kez çok farklı, gerilimli ve iç savaş ihtimalli kritik bir seçim yaşadı. Bu seçimlerin ortaya koyduğu fotoğraf, bundan sonra dünyanın birçok ülkesinde de neler yaşanacağının ipuçlarını verdi.
O ipuçlarının başında da seçimlerin en temel aksının değiştiği, artık liberal değerlerin değil, milli hassasiyetlerin öne geçtiği gerçeğiydi. Değişmeyen tek şey ise hâlâ ekonominin önemli bir etken olduğuydu. Trump'ın yüksek oy almasında bunun katkısı büyük.
Trump, ekonomi ve millilikte rüzgâr estirerek umut verdiği için bu kadar yüksek oy aldı.
Trump yüz yüze, Biden ise medya ve internet üzerinden seçim kampanyası yürüttü. Özellikle yürüttüğü seçim kampanyasıyla da yüz yüze siyaset yapmanın hâlâ ne kadar etkili olduğunu gösterdi.
Bunu da 2 milyon 600 bin gönüllü ile kapı kapı dolaşarak ve ilk kez büyük kalabalıklar toplayan mitinglere katılarak yaptı.
Bundan sonra, derin ABD, küreselciler ve elitler ile Trump'a destek veren sosyoloji arasındaki kavgayı izleyeceğiz. Böylece ABD ilk kez başka ülkelere yaşattığı kaosu kendisi de yaşamış olacak. Bu da başta Çin-ABD, ABD-Rusya ve ABD-Türkiye ilişkilerine yansıyacak. Anlayacağınız artık ABD içeride rahat olamayacak.
***
GEÇMİŞ OLSUN İZMİR
İzmir’de 6.9 büyüklüğünde meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, yakınlarına da baş sağlıı ve sabırlar diliyorum. Devletimiz ve milletimiz depremin ardından İzmir halkına yardıma koşmuş, üzerine düşeni yerine getirmeye çabalamış, destek vermiştir.
Bir bina neye göre, kime göre sağlam? Bunun bilimsel bir ölçütü yok mu? Kaç şiddetine göre? Her yer ‘müteahhit’ adı altında, cebinde beş kuruş olmadan bina yapmaya kalkışan, malzemeden çalan, kalitesiz malzeme kullanan üçkağıtçı ile dolu. Ondan sonra zavallı insanımız kıt kanaat biriktirip, yetmedi kredi çekip böylelerinden ev satın alsın. 6-7 şiddetindeki depremde bir sürü göçükler, ölümler… Adı da kader olsun. Yok öyle…
Bazı haddini bilmezler, klavye canavarları sosyal paylaşım sayfalarında insanlık dışı paylaşımlarda bulundular. Şunu bir kez daha net olarak gördük ki artık bu sosyal paylaşım sayfaları iyiliklerden, güzelliklerden egosu tavan yapmışların, insanlıktan nasiplenmemişlerin kin ve nefretlerini kustuğu mecra olmuş. Ayıp, ayıp hem de ne ayıp...
***
ATATÜRK’Ü ANLAMAK!
Ebediyete intikalinin 82. yıl dönümünde, Kurtuluş Savaşımızın Başkumandanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve bağımsızlığımızın sembolü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Hayatını ülkesine ve milletine adayan, en zor şartlarda büyük başarılara imza atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, “en büyük eserim” diye nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti ile Türk milletinin muasır medeniyetler seviyesine yükselmesinin yolunu açmıştır. Atatürk'ün aramızdan ayrıldığı 10 Kasım tarihini bir matem günü olarak kabul etmek yerine onun hedeflerine yönelik anmamız gerekmektedir. Bir ülkenin onurunu ve bağımsızlığını koruyarak nasıl değişebileceğini ve nasıl çağdaş ve örnek bir Cumhuriyet haline gelebileceğini tarih yazarak değil, yaparak gösteren ve bu şekilde diğer milletlere örnek olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşları şehitlerimizi, canlarını ülkemiz için feda eden tüm kahramanlarımızı bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.
***
ALİ ABİ’Yİ KAYBETTİK!
Gözde Eczanesinin sahibi Eczacı Ali Balkan abimizin aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşıyorum. Çok değerli bir abimizi kaybettik. 15 Kasım Pazar sabahı, tedavi görmekte olduğu hastanede yaşamını yitiren Ali Balkan abimiz, aynı gün Karlıtepe mezarlığında kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. 12 yıldır tanıyorum kendisini. İyi bir abiydi, iyi bir komşuydu. Herkesin derdine derman olmaya çalışan, hiç hatır kırmayan, gönül adamıydı. Onu sevgi ve saygıyla anacağız. Allah rahmet eylesin.
***
HAYIRLI OLSUN DEMİRSPOR
Bayrampaşa Belediyesi bu işi çok başarılı bir şekilde yapıyor. İlçedeki uygun görülen birçok parkın içine, Bayrampaşa’ya hizmet eden amatör spor kulüplerinin lokallerini kuruyor. En son Bayrampaşa Demirspor Kulübü lokaline kavuştu. Demirspor bünyesinde sadece futbol yok, yüzme, atletizim, modern pentatlon ve basketbol branşları da bulunuyor.  Yaklaşık olarak 500 gencimiz bu kulübümüzün branşlarında yer alırken, 11 antrenör de bu kardeşlerimizin başarısı için uğraşıyor. Tebrikler Bayrampaşa Demirspor, tebrikler Bayrampaşa Belediyesi.
***
DAHA YEŞİL BİR BAYRAMPAŞA
‘Daha yeşil bir Bayrampaşa’ için çalışmalarını sürdüren Bayrampaşa Belediyesi, ilçedeki yeşil alanların sayısını gün geçtikçe artırıyor. Vatandaşın doğayla bütünleşmesi için yoğun mesai harcanırken, cadde ve sokakların da modern bir görünüme kavuşması için çalışmalar sürüyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde hummalı bir çalışma yürütüyor. Yeşil alanların bakımı titizlikle yapılırken, peyzaj düzenlemeleri ile ilçeye farklı bir görünüm kazandırılıyor. Ekipler ayrıca, çocukların parklarda gönül rahatlığıyla vakit geçirmesi için de çalışmayı sürdürüyor. Parkların bakım, onarım ve tadilat çalışmaları yapılırken, oyun grupları da kontrol ediliyor. Bu kondaki çalışmalarından dolayı Bayrampaşa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nü tebrik ediyorum.
***
SOKAK HAYVANLARINA ZABITA ŞEFKATİ

İçişleri Bakanlığı’nın kararı doğrultusunda paket servis yapan ve ‘gel al’ şeklindeki uygulamalar hariç, lokanta, restoran, pastane, kafe gibi yeme içme yerleri, kahvehane, kıraathane ve çay ocakları, berber, kuaför, güzellik merkezleri, düğün salonları, halı sahalar ve spor salonları, internet kafeler, elektronik oyun salonları, tiyatro, sinema ve konser salonları, yüzme havuzu, hamam gibi yerler üzerinde yoğunlaşan zabıta ekipleri, hem saat 22.00’de sona eren kapatma kararını denetliyor hem de maske, mesafe ve temizlik ile ilgili kontrollerini gerçekleştiriyor. Bir de bunların yanında sokak hayvanlarını da unutmuyorlar. Bayrampaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nü gönülden kutluyorum bu şefkatli davranışlarından dolayı...
***
Enteresan isim ve soyimler!
Türkiye'de Nüfusa kayıtlı olan en garip isim ve soy isim birleşmeleri;
Pekgüzel Tavasapı, Bilgi Sayar, Olgun Portakal, Neren Kıvırcık, Yazı Tura, Şehriye Pilav, Yağmur Sağnak, Tüccar Aslan, Kaymak Bal, Güven Kurtul, Muhterem Öğretmen, Jandarma Kızkaçıran, İncil Tevrat, İnsaf Yıldırım, Fikri Faiz, Satılmış Dönekoğlu, Sakin Zeytin, Güçlü Kuvvetli, Çetin Ceviz, Efsane Çilek, Halim Harap, Bayram Amca, Coskun Aptal, Emel Yalak, Yusuf Verici, Vahit Dönek, Sultan Kaltak, Şöhret Sıçan, Gurban Yalama, Mehmet Taşak, Mahmut Pipi, Münire Meme, Havva Kalça, Aşkın Azgın, Mümin Abaza, Ramazan Öldürür, İsmail Öldürücü, Gülsen Motor, Hacı Benzin, Döndü Cort, Fedakar Pat, Vesile Aybaşı, Makbule Kıllıbaldır, Atilla Otuzbiroğulları, Ahmet Yavşar, Nadir Verir, Duran Tekerlek, Döndü Yuvarlak, Özdemir Damızlık, İsmail Donsuz, Gülfidan Gösterir, Duran Kalas, Subay Sokar, Bünyamin Dana, Sadık Öküz, Satılmış Safra, Fahrettin Kalkmaz, Mehmet Kaldırır, Cafer Yalar, Ali Anüs, Yılmaz Delik, Ramazan Deşik, Münevver Ölü, Abdullah Oyar, Adem Kayar, Oya Bilir, Kaya Bilir, Zeki Dandik .

Tarih: 19 Kasım 2020 Perşembe    Hit: 1694
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol