25 Ekim 2020 Pazar   

Muhammed SANCAKTAR / Türkiye Bosna Sancak Kül. ve Yrd. Der. Bşk. / Geniş Açı

26 AĞUSTOS DA BİZİM, 30 AĞUSTOS DA...

 

KIYMETLİ dostlar,
Ekilmeye çalışılan yeni bir  nifak tohumu beni oldukça rahatsız ediyor. 26 Ağustos mu? 30 Ağustos mu?   İnanın bunu anlamakta zorlanıyorum!
Bu aynı zamanda  bizi ayrıştırmaya çalışanların geldiği son noktayı da gösteriyor.
Kimi çevreler de maalesef algının yayılmasına yardımcı oluyor.
Malazgirt Savaşı bu toprakları vatan edinmek için yaptığımız ilk savaştır. 26 Ağustos bu açıdan çok önemlidir. Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan ve komutasındaki ordu kendisinden sayıca kat be kat fazla olan Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen komutasındaki orduyu yenmiş ve savaşın sonunda Diyojen’i  esir almıştır. Malazgirt Zaferini önemli kılan sadece bu değildi. Şu hususlardan da Malazgirt Zaferi büyük önem arz etmektedir:
 - Türkler, kendilerine Anadolu kapılarını açmışlardır. Bundan sonraki süreçte Anadolu, Türk toprağı haline gelecektir. Türkiye'nin tarihi bu noktada başlamıştır.
- Bizans gibi bir devlet vergilere mahkûm edilmiştir.
- Anadolu'daki ilk Türk beylikleri kurulmaya başlanmıştır.
- Selçuklu Devleti, İslam dünyasında önemli hale gelmeyi başarmıştır.
26 Ağustos ayrıca büyük taarruzun başladığı gündür. Atatürk’ün Büyük Taarruz’u Sultan Alparslan’ın Malazgirt zaferini kazandığı gün başlatması tesadüf değildir. Atatürk büyük taarruzu 26 Ağustos’ta başlatmakla adeta şu mesajı veriyordu “1071’de geldik, gitmiyoruz’’. O gün istiklâlimiz için son hamleyi yaptığımız büyük taarruzun başlangıç tarihidir. İşte Atatürk’te böyle bir tarih şuuru ve bilinci vardı.
O büyük Türk, Türklüğün muazzam kudretinin en çaresiz anlarda bile ortaya çıkacağını biliyordu. Bu sağlam ve gerçek imanla memleketi kurtardı.
“Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur’’ diyen odur. Olağanüstü bir güce sahip olan bir milletin evladı ve o büyük tarihin çocuğu olduğu bilinciyle 30 Ağustos’ta büyük zafer kazandı.
Gerek 26 Ağustos 1071, gerek 26 Ağustos 1922 ve gerekse 30 Ağustos 1922’yi görmeyen, idrak etmeyen birini öbüründe ayıran bir basiretsizliğe düşersek nasıl bir hale geleceğimizi tahmin bile edemiyorum.
Kıymetli dostlar;
Kasıtlı olarak bu tür hadiseleri gündeme getirenlerin  en hafif tabirle bizi ayrıştırmaya çalıştıklarına inanıyorum. Biz büyük Türk Milletiyiz. 26 Ağustos 1071 bu toprakları vatan edinmek için büyük bir zafer kazdığımız gündür. 30 Ağustos 1922’de bu toprakların ebediyen bizim olduğunu ve hiç kimseye bir çakıl taşını bile vermeyeceğimizi yedi düvele gösterdiğimiz Zaferin adıdır.
Birini birinden ayırmak bana göre beyhudedir.
Kalın sağlıcakla…

Tarih: 16 Eylül 2020 Çarşamba    Hit: 5851
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol