27 Şubat 2021 Cumartesi   

Muhammed SANCAKTAR / Türkiye Bosna Sancak Kül. ve Yrd. Der. Bşk. / Geniş Açı

2020

 

KIYMETLİ Dostlar, Son yüzyılda yaşamış olan kime sorarsanız  eminim ki  2020 yılı gibi bir yıl yaşamadığını söyleyecektir. O kadar çok olay oldu ki, hepsini anlatmaya kalkarsak saatler alır. Bu olaylardan sadece ülkemizi etkileyenler olduğu gibi tüm dünyayı ve insanlığı etkileyenler de var. Hatta öyle ki dünyanın adeta seyrini değiştirecek etkiye sahip olanlar. En başta tabi ki COVID-19 illeti.
Şimdi gelin 2020 yılında ülkemizde neler yaşandı kısaca bir hatırlayalım. 2020 yılında ülkemizde yaşanan Olaylar:
10 Ocak - COVID-19 hastalığı ile mücadele için Türkiye Sağlık Bakanlığı bünyesinde Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu.
15 Ocak - Anayasa Mahkemesi Vikipedi'nin erişim engelini kaldırdı.
24 Ocak - Elâzığ açıklarında Richter Ölçeğine göre 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 41 vatandaşımız hayatını kaybetti
4-5 Şubat - Van çığ faciası: Van'da meydana 2 çığ faciasında toplam 41 vatandaşımız  hayatını kaybetti.
5 Şubat - Pegasus Hava Yolları'nın 2193 sefer sayılı uçuşu: İzmir-İstanbul seferini yapan ve Adnan Menderes Havalimanı'ndan kalkan uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı'na indikten sonra pistten çıktı, 177 yolcu ve 6 mürettebattan arasından üç kişi hayatını kaybederken 179 kişi yaralandı.
23 Şubat - 2020 İran-Türkiye depremleri: İran'ın Batı Azerbaycan Eyaleti'nin Hoy ilinde meydana gelen 5.8 ve 5.9 büyüklüğündeki depremlerde İran'da 75 kişi yaralandı, Van'da ise 10 atndaşımız hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı.
27 Şubat - İdlib'te Suriye Hükûmeti tarafından Türk konvoyuna yapılan saldırı sonucu 33 askerimiz
1 Mart - Türkiye, Bahar Kalkanı Harekâtı'nı başlattı.
11 Mart - Türkiye'de COVID-19 pandemisi: Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk kez Koronavirüs vakasına rastlanıldığını açıkladı.
12 Mart - COVID-19 tedbirleri kapsamında İlköğretim ve Ortaöğretim 16 Mart'tan itibaren 1 hafta süreyle tatil edildi. Üniversiteler ise 3 hafta süreyle tatil edildi.
17 Mart - Türkiye'de COVID-19'dan kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.
21 Mart - COVID-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi.
25 Mart - COVID-19 tedbirleri kapsamına tüm eğitim kurumlarında eğitime 30 Nisan'a kadar ara verildi.
3 Nisan - COVID-19 tedbirleri kapsamında 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirildi.
10 Nisan - COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında 31 ilde 2 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
17 Nisan - COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında 31 ilde 2. defa haftasonu sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
23 Nisan - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. yıldönümü kutlandı.
1 Haziran - COVID-19 pandemisi ile mücadele amacıyla getirilen yasaklar kademeli olarak kaldırıldı. Normalleşme süreci başladı.
14 Haziran - Bingöl, Karlıova açıklarında Richter Ölçeğine göre 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 1 güvenlik korucumuz şehit oldu.
15 Haziran - Türkiye, Kuzey Irak'ta teröristlerce üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kartal Operasyonu adıyla hava taarruzu başlattı.
Türk diplomat ve Siyaset İnsanı Volkan Bozkır, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu Başkanlığına
3 Temmuz - Sakarya, Hendek'da havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. 6 işçi vefat ederken 114 işçi yaralandı.
6 Temmuz - Çanakkale, Gelibolu, Ilgardere mevkiinde 450 hektar orman yandı. Çanakkale Boğazı'nda ulaşım durduruldu.
7 Temmuz - Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı seçimi yapıldı. Mustafa Şentop yeniden seçildi.
10 Temmuz - Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal etti. Kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya'nın idaresinin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek camii olarak ibadete açılması kararını imzaladı ve karar resmî gazetede yayımlandı. Ve 24 Temmuzda 86 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla büyük bir kalabalıkla Cuma namazı kılındı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de yapılan sondaj faaliyetleri sonucunda 320 milyar metreküp doğal gaz keşfedildiğini açıkladı.
23 Ağustos - Giresun ve yedi ilçesinde sel ve heyelan felaketi meydana geldi. 6 kişi vatandaşımız hayatını  kaybetti.
17 Eylül - Türkiye'nin ilk uçan arabası olarak tanıtılan Cezeri, Teknofest Gaziantep'te havalandı.
21 Eylül - Yüz yüze eğitim 1. sınıf ve okul öncesi öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı.
11 Ekim - Hatay, Belen'de başlayan orman yangınları diğer ilçelere sıçradı. 400 hektar orman yandı.
12 Ekim - Yüz yüze eğitim 2, 3, 4'üncu sınıflar ile 8'inci ve 12'nci sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı.
17 Ekim - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de 85 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu açıkladı.
30 Ekim - 2020 Ege Denizi depremi; Kuşadası Körfezi merkezli olarak, Seferihisar açıklarında Richter ölçeğine göre 6,9 büyüklüğünde deprem ve bu depremin etkisiyle tsunami gerçekleşti. İzmir'in birçok ilçesinde binalarda hasar oluştu. 117 vatandaşımız hayatını kaybetti,1035 kişi yaralandı.
2 Kasım - Yüz yüze eğitim 5. ve 12'nci sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı.
5 Kasım - İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında yeni tedbirler ilan edildi.
9 Kasım - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevden af talebi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Ve Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı.
15 Kasım - Türkiye Grand Prix 9 yılın ardından yeniden düzenlendi.
18 Kasım - İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile hafta sonları 10.00 - 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması ve birçok yeni tedbir getirildi.
10 Aralık - Türkiye'de COVID-19 pandemisi: Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de vaka sayısının toplam 1 milyon 748 bin 567 olduğunu açıkladı.
Görüldüğü gibi birkaç iyi olayın dışında ülkemiz açısından oldukça kötü bir yıl olmuştur 2020. Dünya açısından da COVID-19 dan etkilenmeyen hiçbir ülke kalmamıştır. 2020 yılı dünyanın ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel, üretim ve tüketim alışkanlıklarının köklü olarak değiştiği bir yıl olmuştur. En basitinden  6 milyar insanın günlük  hayatına maske girmiştir. İnsanlar birbirilerine sarılmayı,  hatta el sıkışmayı dahi unutur hale gelmiştir.
Her açıdan ibret ve derslerle dolu olan 2020’nin bir benzerinin daha yaşanmamasını, coronavırus belasının bir an önce bitmesini temenni ediyor, 2021 yılının tüm insanlığa başta sağlık olmak üzere huzur ,barış ve   mutluluk getirmesini diliyorum
Kalın sağlıcakla…

Tarih: 15 Ocak 2021 Cuma    Hit: 584
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol