26 Ekim 2020 Pazartesi   

2. VE 3. LİG İLE BAL İPTAL!

2. VE 3. LİG İLE BAL İPTAL!
 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen ve 18 Temmuz’da yeniden başlayacağını açıkladığı TFF 2. Lig ve 3. Lig maçlarıyla ilgili kritik bir görüşme gerçekleştirdi. 2. Lig ve 3. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Volkan Can, Başkan Vekili ve Bayrampaşaspor Başkanı Cengiz Günaydın ile kulüplerin yöneticileri, TFF’nin Riva’daki tesislerine giderek TFF Başkanı Nihat Özdemir ve kurmaylarıyla bir araya geldi ve ligde kalan maçların oynanmaması talebini iletti.
Görüşme sonrasında bir açıklama yapan TFF, “Söz konusu talebi TFF Yönetim Kurulu değerlendirmiş olup, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig, ayrıca Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’lerinin oynatılmamasına karar vermiştir” ifadelerini kullandı. Toplantıda kulüpler, liglerin nasıl tescil edileceğini TFF Yönetim Kurulu’na bırakırken, TFF’nin konuyla ilgili kararının önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtildi.

CAN: ALINAN HER KARARA SAYGILIYIZ
2. Lig ve 3. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Volkan Can yaptığı açıklamada, kulüplerin lige devam etmek istemediğini belirterek, "Buraya hiçbir maddeyle gelmedik. Bunda 89 kulübün vebali var. Düşme, çıkma veya şampiyonlukla ilgili bir şey istemedik. Sadece Türk futbolu ve sağlık için kalan 6 maçı oynamamayı istedik. İçeriğini TFF'ye bıraktık. Futbolcu kardeşlerimizin temmuz sıcağında maç oynamak zorunda kalmamaları için elimizden geleni yaptık. Bundan sonra top federasyonumuzda. Alacakları her karara saygılıyız. Maddi olarak 100 gündür kulüplerimizin kasasına 1 lira para girmedi. Bundan dolayı futbolcu kardeşlerimize ödemeler yapılamıyor. Bütün kulüpler zor durumda. Bunu da Nihat başkanımıza ilettik. Kendisi de kulüplerin ne kadar zor durumda olduğunun farkında. İnşallah spor yasası çıkarsa kulüplerimiz bir nebze olsa rahatlayacak. Önümüzdeki sezon liglerimizdeki maçlar canlı yayınlanırsa bir gelirimiz olacak" dedi. Volkan Can, Süper Lig takımlarının TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'de rezerv takımla mücadele etme talebinin de toplantıda gündeme geldiğini anlatarak, şöyle konuştu: "Rezerv lige Kulüpler Birliği olarak karşıyız. Zaten yukarıda 18 Süper Lig kulübümüz var. İnanılmaz borç batağındalar. Onların borç batağında olduğu yerde 18 takım daha 3. Lig'e girmeye çalışıyor. Önceden olan 21 Yaş Altı Ligi gibi ayrı bir grup kursunlar. Kendi aralarında oynasınlar. Bizim ligimizi bize bıraksınlar. Bu ligde aramıza karışırlarsa dengesizlik olacak. Dört büyük takımımız, rezerv lig için transfer yapıyor. Aldıkları genç futbolcuları orada oynatmak istiyorlar. Buna karşıyız. O futbolcuları bizde oynatsınlar. 20-25 maç oynama garantisiyle anlaşmalar yapalım. Herkes bir kardeş kulüp belirlesin.”

GÜNAYDIN: REZERV LİGE İLK BEN KARŞI ÇIKTIM
Bayrampaşapor Başkanı ve 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Başkan Vekili Cengiz Günaydın ise kendilerinin Süper Lig ve TFF 1. Lig'den ayrı tutulmaları gerektiğini dile getirerek, " Kulüpler Birliği olarak kalan 6 maçı oynamak istemiyoruz. İçeriğini de tamamen TFF'ye bırakıyoruz. Alacakları kararı da sonuna kadar destekleyeceklerimizi bir kez daha belirttik. Kalan 6 maçı önce insan sağlığı sonra da kulüplerimizin içinde bulunduğu maddi ve fiziki şartlardan dolayı oynamak istemiyoruz. Sıkıştırılmış bir maç trafiği olacak.Sağolsun TFF Başkanımız, bu karardan dönmüş oldular ve oynanma kararını yeniden değerlendireceklerini söyledi" dedi. Cengiz Günaydın, Süper Lig ekiplerinin rezerv takım kurma isteğiyle ilgili ise, "Buna ilk ben karşı çıktım. Türkiye'de profesyonel 125 futbol kulübü var. Bunların 120'si batmış. Önce bu kulüpleri nasıl adam akıllı bir hale getireceğimizi konuşmamız ve tartışmamız lazım. Bunu talep eden kulüplerin 2'şer milyar lira borcu var. Yukarıda neyi doğru yaptılar da ikinci kulüple farklı bir şey denemeye çalışıyorlar. Bizim ligimizi bize bıraksınlar. Kendi aralarında nasıl istiyorlarsa oynasınlar. Buralarda insanlar kulüp satın alıyor. Bunu iş olarak yapan insanlar var. Türk futbolu için faydası olacaksa oturup konuşalım, destekleyelim ama tepeden inmeyle bu iş olmayacak. Geçmişte PAF Ligi, 21 Yaş Altı Ligi ve A2 Ligi'ni talep edip, oynatıp, 2-3 sene sonra vazgeçen de yine Süper Lig kulüpleri. Birilerinin bir şekilde 'dur' demesi lazım. Biz 9 metrekare soyunma odasının olduğu yerlerde maç oynuyoruz. Haftada oynanan 63 maçın 17'si halı sahalarda yapılıyor. Önce bunlar düzeltilsin. Kulüpler borç batağında, futbolcular 100 gündür bir kuruş alamıyor. Bu problemler varken rezerv lig takımlarının kurulması yanlış" yorumunda bulundu.

Tarih: 01 Temmuz 2020 Çarşamba    Hit: 8218

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol