15 Ekim 2021 Cuma   

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI
 

Bayrampaşa’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bundan 5 yıl önce düzenlenen 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olanlar mezarları başında anılırken, ayrıca düzenlenen çeşitli etkinliklerle 15 Temmuz'un, Türk tarihindeki önemli dönüm noktalarından biri olduğunu hatırlatıldı.

ŞEHİT AİLELERİ VE ŞEHİTLİK ZİYARET EDİLDİ
5 Temmuz hain darbe girişiminin 5. Yılı nedeniyle Bayrampaşa’da bir dizi etkinlik düzenlendi. Bayrampaşa’da ilk tören şehit ailelerinin ziyaret edilmesiyle başlandı. Daha sonra ise Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve beraberindekiler Edirnekapı’daki 15 Temmuz Şehitliğini gelerek Bayrampaşalı şehitler Ümit Yolcu, Halil İbrahim Yıldırım ve Tahsin Gerekli ile birlikte diğer şehitlerin de mezarlarını ziyaret etti ve dualar okudu.
Başkan Aydıner burada yaptığı konuşmada, vatandaşların sokaklara çıkmasıyla FETÖ'nün darbe girişiminin püskürtüldüğünü dile getirirken, darbenin başarısız olmasında gerçek kahramanın Türk halkı ile sokağa çıkma emrini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade etti.

ANMA YÜRÜŞÜ VE ÖZEL PROGRAM DÜZENLENDİ
Bayrampaşa Belediyesi, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5'inci yıldönümü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi.
Programa Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bayrampaşa Emniyet Müdürü Hakan Demir, Bayrampaşa İlçe Müftüsü Yılmaz Küçük, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, İYİ Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Raif Güler, Milliyetçi Hareket Partisi Bayrampaşa İlçe Başkanı İbrahim Yeşil, belediye başkan yardımcıları, kaymakamlık birim müdürleri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Demirkapı Caddesi'nden Atatürk Parkı'na doğru yapılan yürüyüş ile başlayan programda, Mehter Takımının çaldığı marşlar dinlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşmasının izlendiği programda, Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Şair Dursun Ali Erzincanlı, 15 Temmuz gecesine ithafen yazılan '30 Kuş' adlı şiiri seslendirdi. Grup Sezgiler'den diriliş ezgileri ve Türk Halk Müziği sanatçısı Hüseyin Yazan'dan kahramanlık türküleri ile programım sürdü.
15 Temmuz özel programında Kaymakam Şenel ve belediye başkanı Aydıner tarafından şehit ailelerine ve gazilere şükran beratları takdim edildi.  Ayrıca Bayrampaşa Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şiirleri Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim edildi.
15 Temmuz özel programı gece saat 00.13’de sela ve dualarla nihayetlendi. Ardından 5 yıl Çevik Kuvvet önünde Demokrasi Nöbeti tutuldu. Anma programı kapsamında belediye binası önünde de 15 Temmuz Fotoğraf sergisi açıldı.

ŞENEL: BİRLİKTE HAREKET ETME İRADESİ SAĞLAM ŞEKİLDE ORTAYA KONULDU
Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel gecede yaptığı konuşmada, bundan tam 5 yıl önce 15 Temmuz 2016 Cuma günü  hain FETÖ’nün demokrasimizi, birlik beraberliğimizi ve aydınlık geleceğimizi ortadan kaldırmak için alçak bir darbe teşebbüsünde bulunduğunu belirterek, “Ecdadımızın şanlı tarihinden ilham alan asil milletimiz meydanlara çıkıp uçaklara, tanklara, tüfeklere, mermilere göğsünü siper ederek, yeni bir kahramanlık destanı daha yazmıştır. Devletimize ve bağımsızlığımıza karşı yapılacak her türlü saldırıya karşı birlikte hareket etme iradesi sağlam bir şekilde ortaya konulmuştur. 15 Temmuz gecesi kendi vatanına ihanet içerisinde olanlar, şanlı milletimizin vatan sevgisi ile dolu kahramanlık destanı neticesinde emeline ulaşamamıştır. Şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere emaneti olan bu kutsal topraklar üzerinde birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek, bu tür olaylardan ders çıkarmak, demokrasi ve millet iradesine saygıyı özümsemek,  çocuklarımıza, gençlerimize 15 Temmuz ruhunu anlatmak bizim için en önemli vazifelerden biridir. Bu duygu ve düşüncelerle  Milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyor, vatanı ve bayrağı uğruna canını veren tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize de sağlık, esenlik ve uzun ömür diliyorum” ifadelerini kullandı. 

AYDINER: 15 TEMMUZ’DA 251 ŞEHİDİMİZLE BUGÜNLERE GELDİK
Programda bir konuşma yapan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, "15 Temmuz'da 251 şehidimizle bugünlere geldik. Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Sarıkamış bütün bunlara baktığımız zaman bu ülke kanlarıyla, canlarıyla sulayarak düşmana teslim etmediği o şanlı ecdadımızın küllerinden doğarak Türkiye Cumhuriyeti ayağa kalkmış ve bugünlere gelmiştir. 5 yıl önce FETÖ adlı terör örgütü ayağa kalkmış bu ülkeyi bölmek, parçalamak ve dış dünyaya 'biz görevimizi yaptık buyurun' diyeceklerdi ama milletimizi, kadınlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı, Türk milletinin kahramanlığını hesaplayamadılar. İşte 5 yıl önce 15 Temmuz'da oluk oluk evlerinden kalkıp Cumhurbaşkanımızın davetinden sonra, sokakları arşınlayarak o terör örgütüne dur diyerek, onları püskürten kahraman Türk milletini hesaplamadılar" şeklinde konuştu. 

SAÇLI: DEMOKRASİDEN VAZGEÇMEDİĞİMİZİ GÖSTERDİK
AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı da gecede yaptığı konuşmada, “15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminde, milletimiz iradesine kastedildiği gün devletine, özgürlüğüne sahip çıkmış ve o geceyi destana çevirmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokakları dolduran halkımız liderine sahip çıkmanın ne demek olduğunu da tüm dünyaya göstermiştir. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde 5 yıl önce olduğu gibi bugün de Türkiye Geçilmez dedik. Tüm hemşehrilerimizle tek yürek olduk. ‘Biz demokrasiden vazgeçmeyiz!’ dedik. Başta o gece şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ailelerine baş sağlığı ve Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Ve göstermiş oldukları duruştan dolayı Aziz Türk Milletine teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

HOCA HAYRİ EFENDİ MERKEZ CAMİİ’NDE MEVLİT
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları kapsamında Bayrampaşa Müftülüğü’nce Hoca Hayri Efendi Merkez Camiinde tüm şehitlerimiz için Mevlidi Şerif okundu. Kaymakam Dr. Soner Şenel de programa iştirak ederek, namaz sonrası camii cemaati ile sohbet etti. Ayrıca Bayrampaşa’daki tüm camilerde şehitlerimiz için mevlit okutuldu. 

ÖĞRENCİLER VE SPORCULARDAN 15 TEMMUZ ETKİNLİKLERİ
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü hasebiyle Uluslararası Kaptan Ahmet Erdoğan İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ve öğretmenleri 15 Temmuz Şehitler Müzesi’ni ziyaret ederek o gün şehadete kavuşan şehitlerimiz için Kuran tilavet ettiler. Ayrıca 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü fotoğraf sergisi Hacı İlbey İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında Bayrampaşa İlçe Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından da spor etkinlikleri düzenlendi.

 

Tarih: 16 Temmuz 2021 Cuma    Hit: 1304

Fotoğraflar
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol