30 Haziran 2022 Perşembe   

Muammer KÜTÜK / Kütükler Yapı Yön. Kur. Bşk. / Yatırım Stratejileri

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ZAMLAR DURMUYOR!

 

İnşaat sektöründe maliyetler her geçen gün yükseliyor. Bu yükselişin altında son zamanlarda çimento, beton tuğla ve çakıl fiyatlarına yapılan fahiş zamlar yer alıyor.
Çimento fiyatlarına Mart ayında yüzde 60 zam geldi. Gelen zamlar inşaat sektörünü olumsuz etkilerken sektör temsilcileri ve müteahhitler gelen zamlar karşısında zarar etmeye başladı. Çimento ve betona bir ay sonra tekrar zam gelmesi bekleniyor. Öte yandan kum ve tuğla fiyatlarına gelen zamlar da bir çok evin yapımına engel oldu. Maliyetleri karşılayamayan müteahitler iflas eşiğine gelirken artık iş yapamaz oldu.
Bundan  dört ay evveline kadar dolar endeksli hareket eden çimento, demir, tuğla, çelik kapı, cam, pimapen, iç kapı, MDF tamamen  dolar endeksinden farklı hareket ederek zam üstüne zam yiyoruz. Buna dur diyecek kimse yokmu?
Demir fiyatları 5 Nisan itibari ile 17,000 TL’ye geldi. Demir fiyatları bundan önce 90 Cent’ti. Yıllardır da böyle gidiyordu. Şu anda 1,15 USD’den fiyatlanıyor. Tamamen sistemin bozulmaya yol açtığı bir süreçten geçiyoruz.
1 ay  içinde ton başına 4,000 TL zam  gören demir, altınla yarışmaya başladı.                   
Beton fiyatlarına gelince, geçen sene Haziran ayında 1m3 beton fiyatı 220 TL ile 280 TL  arasında fiyatlanırken, Nisan ayı 2022 itibariyle 1,000 TL fiyatıyla tarihi rekora gidiyor. Bir de bu yetmezmiş gibi müteahhitler daha önce sokak arası bir bina da otopark harcını 15,000 TL civarı öderken, bütün belediyeler bir anda otopark harçlarına uygulanan fahiş  fiyatlarla 93,000 TL civarına çıkarması, inşaat sektörünün her yerden kıskaca alınmasına yol açtı.
Diğer yandan Ocak ayı itibari ile belediyelerin inşaat ruhsat harçlarına  %30 ile %60  arası zamlar yapması insanların yeni maliyetlerle ev almalarını tamamen hayal ürünü olmaya  getiriyor.
Bukadar riskli yapının bulunduğu ülkemizde bu gidişle inşaat sektörü bir anda duracak. Deprem riskli binalar ortada kalacak. Müteahhit firmalar  iş bırakacak. Sonuç? Yine olan halka olacak.
Çimento, beton, tuğla ve çakıl fiyatları’ndaki son durum.
32,5 olarak satılan gri çimentonun bir torbası KDV dahil 75 lira.  52,5 'lik bir beyaz çimentonun 1 paketi şu anda 100,00+KDV'den satılıyor. Beton fiyatları da çimento fiyatları ile paralel olarak artış gösteriyor. İstanbul'da şu anda 1m3 C30 beton fiyatları pompa dahil 900TL+KDV iken, Anadolu'daki beton fiyatları nakliye dahil 1000 TL+KDV.
Kaba ve ince kumun metre küp fiyatının 72 lira, şap kumunun metre küp fiyatının da 78 lira olduğu bilinmektedir. Ayrıca 1, 2, 3 numaralı mıcır malzemesinin fiyatı 78 lira, 4, 5, 6 numaralı mıcır malzemesinin metre küp fiyatının 72 lira.
Yapı sektörünün aranılan malzemeleri arasında yer alan stabilize malzemesinin (çakıl) metre küp fiyatı; 60 lira iken 07 sıva kumu yapı malzemesinin 72 lira olarak ücretlendiriliyor. Ayrıca mil kumunun metre küp fiyatı 72 lira, yıkanmış beton kumunun metre küp fiyatının 60 lira ve kırma 4/14 malzemesinin 60 lira olduğunu ifade edebiliriz. Yine kırma 12/24 malzemesinin metre küp fiyatı, 60 lira iken, moloz malzemesinin metre küp fiyatının da 24 lira olduğunun bilgisine ulaşıldı.Söz konusu fiyatlara KDV ve nakliye de dahil değildir.
Yaşanılabilir bir Türkiye hayaliyle...


Tarih: 18 Nisan 2022 Pazartesi    Hit: 2480
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol